İslamiadada güləşçilərimiz növbəti qızıl medallarını qazanıblar
Mayın 20-də “Bakı-2017” IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının sərbəst güləş yarışlarına yekun vurulub. Heydər Əliyev adına İdman Arenasında keçirilən yarışların sonuncu – ikinci günündə sərbəst güləşçilərimiz 2 qızıl, 1 gümüş və 1 bürünc medal qazanıblar.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım, IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri final qarşılaşmalarına baxıblar.
Gün ərzində sərbəst güləşçilər dörd çəki dərəcəsində medallar uğrunda mübarizə aparıblar.
Xalça üzərinə 61 kiloqram çəki dərəcəsində çıxan ikiqat dünya çempionu, Rio Olimpiadasının bürünc mükafatçısı Hacı Əliyev həlledici görüşdə qırğızıstanlı Alibek Osmonov üzərində təmiz qələbə qazanaraq IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının çempionu olub. Bu çəki dərəcəsində bürünc medallara İran idmançısı Məsud İsmayılpurcuybari və pakistanlı Abdul Vahab layiq görülüblər.
Qalib idmançılara medalları dövlətimizin başçısı, Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyev təqdim edib.
Çempion pəhləvanımızın şərəfinə Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirilib, dövlət bayrağı qaldırılıb.
Sərbəst güləş yarışlarının ikinci günündə milli komandamızın aktivinə ikinci qızıl medalı Cəmaləddin Maqomedov yazdırıb. Yarışda 125 kiloqram çəki dərəcəsində mübarizə aparan Dünya Kubokunun qalibi Cəmaləddin Maqomedov həlledici görüşdə Qazaxıstan pəhləvanı Daulet Şabanbay ilə qarşılaşıb. Gərgin idman mübarizəsi şəraitində keçən görüşdə qalib gələn pəhləvanımız fəxri kürsünün ən yüksək pilləsində yer alıb. Bu çəki dərəcəsində bürünc medallara Türkiyə təmsilçisi Salim Ercan və iranlı Caber Sadeqzadeh sahib olublar.
Qalib idmançılara medalları Mehriban Əliyeva təqdim edib.
Çempion idmançımızın şərəfinə Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirilib, dövlət bayrağı qaldırılıb.
Azərbaycan pəhləvanı Murtuzəli Müslümov (70 kq) İran təmsilçisi Mostafa Hosseynxani ilə qarşılaşdığı final görüşündə gümüş medalla kifayətlənməli olub.
Sərbəst güləş üzrə milli komandamızın aktivinə bürünc medalı isə Olimpiya çempionu Şərif Şərifov (86 kq) yazdırıb. İdmançımız bürünc medal uğrunda görüşdə Tacikistan güləşçisi Baxodur Kodirov üzərində təmiz qələbə qazanıb.
Beləliklə, sərbəst güləşçilərimiz IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında 4 qızıl, 2 gümüş və 1 bürünc medal qazanaraq komanda hesabında birinci yeri tutublar.

Our wrestlers win more gold medals in the Islamiada
On May 20, freestyle wrestling competitions of the “Baku-2017” 4th Islamic Solidarity Games were completed. On the last - second - day of the competitions held in the Heydar Aliyev Sports Arena, our freestyle sportsman won 2 gold, 1 silver and 1 bronze medal.
President of the Republic of Azerbaijan, President of the National Olympic Committee Ilham Aliyev, First Lady, Chairperson of the 4th Islamic Solidarity Games’ Organizing Committee Mehriban Aliyeva and family members watched the finals.
During the day, wrestlers competed for medals in four weight categories.
Twofold world champion, a bronze medal winner of the Rio Olympiad Haji Aliyev, competing in the 61kg weight category, having taken net victory over Alibek Osmonov from Kyrgyzstan in the decisive fight, became a champion of the 4th Islamic Solidarity Games. Masood Ismailpurchuybari from Iran and Abdul Wahhab from Pakistan were awarded bronze medals.
Medals to the winners were presented by President of the National Olympic Committee Ilham Aliyev.
The state anthem of the Republic of Azerbaijan was played in honour of our wrestlers-champions, and the state flag raised.
On the second day of the freestyle wrestling competitions, Jamaladdin Magomedov won the second gold medal to our team. Jamaladdin Magomedov, a winner of the World Cup, competing in the 125kg weight category, fought against wrestler from Kazakhstan Daulet Shabanbay in the decisive struggle. Winning in the tense sportive struggle, our wrestler took the highest place. In this weight category, Turkish representative Salim Ercan and Ceber Sadegzadeh from Iran were awarded bronze medals.
Medals to the sportsmen-winners were presented by Mehriban Aliyeva.
Azerbaijani wrestler Murtuzali Muslimov (70kg) had to be satisfied with a silver medal as a result of his fight against Mostafa Hosseynkhani from Iran.
Olympic champion Sharif Sharifov (86kg) brought a bronze medal to our national team. Our sportsman took victory over wrestler from Tajikistan Bakhodur Kodirov in the fight for the bronze medal.
Thus, our freestyle wrestlers, having won 4 gold, 2 silver and 1 bronze medal in the 4th Islamic Solidarity Games, took the first place, as a team total.