Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva “AITF-2017” XVI Azərbaycan Beynəlxalq turizm və səyahətlər sərgisi ilə tanış olublar
Aprelin 6-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Bakı Ekspo Mərkəzində “AITF-2017” XVI Azərbaycan Beynəlxalq turizm və səyahətlər və “HOREX Caucasus-2017” XI Qafqaz Beynəlxalq mehmanxana, restoran və supermarketlər üçün avadanlıq və ləvazimatlar sərgiləri ilə tanış olublar.
Builki sərgidə 22 ölkəni təmsil edən 272 şirkət iştirak edir. Ziyarətçilər 90-dan artıq xarici turizm istiqaməti, eləcə də ölkə daxilində istirahət imkanları ilə tanış ola biləcəklər. Sərgidə 17 milli və regional stend təmsil olunur.
Prezident İlham Əliyev əvvəlcə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin stendi ilə tanış olub. Nazirlikdən başqa, burada 7 qurum təmsil olunur. Bu şirkətlər sərgidə turizmin müxtəlif istiqamətləri üzrə xidmətlər təklif edir. Ümumilikdə, stenddə Azərbaycanın turizm marşrutları, turizm məkanları, paytaxtla yanaşı, bölgələrimizdə mövcud turizm infrastrukturu və rayonlarımızın turizm potensialı barədə məlumat verilir.
Dövlətimizin başçısı sonra Azərbaycan Turizm Assosiasiyasının stendinə baxıb. Burada 15 şirkət təmsil olunur. Şirkətlər otel və turizm üzrə ixtisaslaşmış qurumlardır. Stenddə Bakı və regionlarda mövcud otel kompleksləri, istirahət məkanları, əyləncə mərkəzləri barədə məlumat almaq mümkündür.
Dövlətimizin başçısı və xanımı Qarabağ stendi ilə də tanış olublar. Bu stend də sərgidə böyük maraqla qarşılanır. Burada Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olan Qarabağ barədə ətraflı məlumat verilir.
Dövlətimizin başçısına “ASAN Visa”nın stendi barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, sistem işə başlayandan bu günədək 40 min 63 nəfərə elektron viza verilib. Elektron viza üçün müraciət edənlər arasında İran İslam Respublikasının vətəndaşları çoxluq təşkil edir. Almaniya, Böyük Britaniya, ABŞ, Pakistan, Hindistan, İsrail, Türkmənistan, İtaliya və Fransa vətəndaşları da bu xidmətdən istifadə edənlər arasındadır. Elektron viza alanların əksəriyyətinin ölkəmizə səfərində məqsəd turizmdir.
Sonra Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva “Baku Shopping Festivalı”nın stendində olublar. Aprelin 10-dan mayın 10-dək Azərbaycanın paytaxtında ilk dəfə Ticarət Festivalı keçiriləcək. İldə iki dəfə təşkil olunması planlaşdırılan festivalın keçirilməsində məqsəd turizm baxımından ölkəmizin cəlbediciliyinin yüksəldilməsi, sahibkarlıq fəaliyyətinin təşviq edilməsi ilə ticarət dövriyyəsinin artırılmasının stimullaşdırılmasıdır.
Prezident İlham Əliyevə festival zamanı alınacaq məhsula görə ödənilmiş əlavə dəyər vergisinin qaytarılması prosesi nümayiş olunub.
Rusiyanın Stavropol vilayəti də sərgidə geniş təmsil olunur. Vilayətin qubernatoru Vladimir Vladimirov dövlətimizin başçısına stend haqqında məlumat verib. Burada 50-yə yaxın şirkət, 30-dək sanatoriya öz xidmətlərini təklif edir.
Dövlətimizin başçısı “Natural Halı” şirkətinin stendinə də baxıb. Şirkət Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində xalçalar toxutdurur. Onların hamısı əllə toxumadır. Burada əsasən Təbriz şəhərinin, eləcə də Türkmənistanın və digər ölkələrin əllə toxunan xalçaları da var.
Stendlərlə tanış olan Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva sərgilərin işinə uğurlar arzulayıblar.

Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева ознакомились с XVI Азербайджанской международной выставкой «Туризм и путешествия» AITF-2017
6 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева ознакомились в Бакинском Экспо-центре с XVI Азербайджанской международной выставкой туризма и путешествий AITF-2017 и XI Кавказской международной выставкой оборудования и принадлежностей для гостиниц, ресторанов и супермаркетов HOREX Caucasus-2017.
В нынешней выставке участвуют 272 компании, представляющие 22 страны. Посетители смогут ознакомиться более чем с 90 направлениями иностранного туризма, а также возможностями отдыха в стране. На выставке представлены 17 национальных и региональных стендов.
Вначале Ильхам Алиев ознакомился со стендом Министерства культуры и туризма. Здесь, помимо министерства, представлены 7 структур. Данные компании предлагают на выставке услуги по различным направлениям туризма. В целом, на стенде представлена информация о туристических маршрутах, туристических местах Азербайджана, инфраструктуре туризма не только в столице, но и регионах и туристическом потенциале наших районов.
Затем глава государства посмотрел стенд Азербайджанской ассоциации туризма. Здесь представлено 15 компаний. Это – компании, специализирующиеся в сфере отельного бизнеса и туризма. На стенде можно получить информацию о действующих отельных комплексах, местах отдыха, развлекательных центрах в Баку и регионах.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева также ознакомились со стендом Карабаха. Этот стенд вызывает на выставке большой интерес. Здесь представлена подробная информация о неотъемлемой части Азербайджана – Карабахе.
Глава государства был проинформирован о стенде «ASAN Viza». Было отмечено, что с начала работы системы по настоящее время электронные визы выданы 40 тысячам 63 гражданам. Большинство среди обратившихся за электронной визой составляют граждане Исламской Республики Иран. Среди пользователей данной услуги также граждане Германии, Великобритании, США, Пакистана, Индии, Израиля, Туркменистана, Италии и Франции. Цель визита в нашу страну большинства лиц, получивших электронную визу, – туризм.
Затем Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились со стендом Baku Shopping Festival. С 10 апреля по 10 мая в столице Азербайджана впервые пройдет Торговый фестиваль. Цель проведения фестиваля, который планируется организовывать дважды в год, - стимулировать увеличение товарооборота путем повышения туристической привлекательности нашей страны, поощрения предпринимательской деятельности.
Президенту Ильхаму Алиеву был продемонстрирован процесс возвращения налога на добавленную стоимость за продукцию, приобретенную в ходе фестиваля.
Широко представлен на выставке и Ставропольский край России. Губернатор края Владимир Владимиров проинформировал главу государства о стенде. Свои услуги предлагают здесь около 50 компаний, до 30 санаториев.
Глава государства также посмотрел стенд компании Natural Halı. Компания занимается ковроткачеством в различных регионах Азербайджана. Все ковры - ручной работы. Здесь также есть ковры ручной работы, изготовленные в Тебризе, Туркменистане и других странах.
Ознакомившись со стендами, Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева пожелали работе выставок успехов.