Bakı Dəmir Yolu Vağzalı əsaslı yenidənqurmadan sonra istifadəyə verilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Bakı Dəmir Yolu Vağzalında yenidənqurmadan sonra yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Bakı Dəmir Yolu Vağzalının binası 1884-cü ildə Mavritaniya üslubunda inşa olunub, 1926-cı ildə isə rekonstruksiya edilib. Elə həmin ilin iyununda keçmiş SSRİ məkanında ilk dəfə Azərbaycanda Bakı-Sabunçu dəmir yolu sahəsində elektrik qatarı hərəkətə buraxılıb. 1977-ci ildə dəmir yolunun Bakı sərnişin stansiyasında yeni vağzal binası tikilib. Sərnişinlərə xidmət üçün nəzərdə tutulan və mehmanxanası olan 16 mərtəbəli vağzal binası Cənubi Qafqazda eyni tipdən olan obyektlərin ən böyüyü idi.
Burada əsaslı təmir və yenidənqurma işlərinə 2015-ci ilin martında start verilib. Vağzalın əsas binasının fasadı memarlıq üslubunun saxlanması şərtilə yenidən qurulub, binanın daxilində əsaslı təmir işləri görülüb. Həmçinin bilet satışı kassaları, sərnişin platformaları müasir üslubda əsaslı təmir olunub, eskalatorlar yenisi ilə əvəzlənib. Yük, sərnişin və əlillər üçün liftlər quraşdırılıb. Əsaslı təmir zamanı burada inzibati otaqlar, müasir standartlara cavab verən ticarət və iaşə obyektləri yaradılıb, ana-uşaq otaqları, gözləmə zalı, saxlama kameraları sərnişinlərin istifadəsinə verilib. Binada sərnişinlər pulsuz Wi-Fi sistemindən də istifadə edəcəklər. Əsaslı təmir və yenidənqurma işləri çərçivəsində dördü vağzala, dördü isə şəhərə çıxış üçün müasir səviyyədə 8 tunel də yaradılıb.
Dövlətimizin başçısına və xanımına vağzal binasında yaradılan situasiya mərkəzi barədə də məlumat verilib. Mərkəzdən müşahidə kameraları vasitəsilə vağzal ərazisinə nəzarət olunur.
Vağzal binasının ikinci mərtəbəsində 2 saylı “ASAN kommunal” fəaliyyət göstərir.
“ASAN kommunal” mərkəzlərinin yaradılması Azərbaycan Prezidentinin ötən il imzaladığı Fərmanla Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinə tapşırılıb. Bu mərkəz qeydiyyat yerindən asılı olmayaraq bütün vətəndaşlara, o cümlədən vağzaldan istifadə edən bütün sərnişinlərə xidmət göstərəcək. Burada 3 qurum - “Azərişıq” və “Azərsu” ASC-lər, həmçinin “Azəriqaz” İstehsalat Birliyi tərəfindən 45 növ xidmətin göstərilməsi nəzərdə tutulur. Mərkəzdə “Azərişıq” və “Azərsu” ASC-lərin hər biri üçün 10, “Azəriqaz” İstehsalat Birliyi üçün isə 9 xidmət pəncərəsi yaradılıb. Bank və notariat xidmətlərinin də təşkil edildiyi mərkəzdə 51 əməkdaş, 20 könüllü, ümumilikdə, 71 nəfər işlə təmin olunub. Mərkəzdə könüllülər otağı, konfrans zalı, uşaq əyləncə sahəsi yaradılıb.
Dövlətimizin başçısı və xanımı dəmir yolu platformasında müxtəlif istiqamətlərdə hərəkət edən qatarların dayanacaqları və sərnişinlər üçün yaradılan şəraitlə tanış olublar. Vağzalın 7 platforması və 8 yolu da görülən işlər çərçivəsində təmir olunub, platformalarda ikitərəfli oturacaqlar quraşdırılıb. Burada aparılan əsaslı yenidənqurma işləri zamanı rəsmi nümayəndələr zalı da müasir səviyyədə təmir olunub.
Bakı Dəmir Yolu Vağzalında yaradılan şəraitlə tanış olan dövlətimizin başçısı kollektivə uğurlar arzulayıb.

The Baku Railway Station is commissioned into operation after major reconstruction
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva made themselves familiarized with the conditions created at the Baku Railway Station after the reconstruction.
The building of the Baku Railway Station was constructed in 1884 in the Mauritanian style, to be reconstructed in 1926. In June of the same year, an electric train started to move on the Baku-Sabunchu railway area, in Azerbaijan, for the first time in the former USSR. In 1977, a new building of the railway station was constructed at the Baku passenger station. Designed to serve passengers, having a hotel, the 16-floor railway station building was the biggest in the South Caucasus among the objects of this kind.
Major repair and reconstruction works here started in March 2015. The facade of the main building was reconstructed anew, having maintained the architectural style, and major repair works done in the interior. Ticket offices, passenger platforms have undergone major repair in a modern style, the moving staircases being replaced with new ones. Elevators have been installed for luggage, passengers, and the disabled. While performing the major repair, administrative rooms, trade and catering facilities meeting contemporary standards were created here, and mother and child rooms, a waiting hall and storage chambers were commissioned into operation. Passengers will benefit from free use of Wi-Fi in the building. Within the framework of the major repair and reconstruction works, 8 tunnels meeting modern standards, four of them leading to the railway station and four into the city, have been created.
The President and the First Lady were informed of the situation centre created in the building. The railway station’s territory is controlled from the centre via surveillance cameras.
“ASAN Utility” No.2 is functioning on the 2nd floor of the building.
The State Agency for Serving Citizens and Social Innovations under the President has been entrusted with the creation of “ASAN Utility” centres, by a decree signed by the President of Azerbaijan. This centre will serve all citizens regardless of the place of registration, including all passengers using the railway station. Provision of 45 types of service is intended to be ensured here by 3 entities – “Azerishyq” and “Azersu” OJSCs and “Azerigas” Production Unit. By 10 service windows were created in the centre for each of “Azerishyg” and “Azersu”, and 9 windows for “Azerigas”. At the centre, where bank and notary services have also been arranged, 71 people have been provided with job, 51 out of them being employees, 20 volunteers. A volunteers room, a conference room and a child entertainment area have been created in the centre.
The President and the First Lady familiarized themselves with the conditions created for train stops and passengers moving in various directions at the railway platform. 7 platforms and 8 railways of the station have been repaired within the framework of the works done, and two-way seats installed on the platform. While performing the major reconstruction works here, the officials’ hall was also repaired, to meet modern standards.
Having made himself familiarized with the conditions created at the Baku Railway Station, the President wished successes to the staff.