Bakı Dəmir Yolu Vağzalı əsaslı yenidənqurmadan sonra istifadəyə verilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Bakı Dəmir Yolu Vağzalında yenidənqurmadan sonra yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Bakı Dəmir Yolu Vağzalının binası 1884-cü ildə Mavritaniya üslubunda inşa olunub, 1926-cı ildə isə rekonstruksiya edilib. Elə həmin ilin iyununda keçmiş SSRİ məkanında ilk dəfə Azərbaycanda Bakı-Sabunçu dəmir yolu sahəsində elektrik qatarı hərəkətə buraxılıb. 1977-ci ildə dəmir yolunun Bakı sərnişin stansiyasında yeni vağzal binası tikilib. Sərnişinlərə xidmət üçün nəzərdə tutulan və mehmanxanası olan 16 mərtəbəli vağzal binası Cənubi Qafqazda eyni tipdən olan obyektlərin ən böyüyü idi.
Burada əsaslı təmir və yenidənqurma işlərinə 2015-ci ilin martında start verilib. Vağzalın əsas binasının fasadı memarlıq üslubunun saxlanması şərtilə yenidən qurulub, binanın daxilində əsaslı təmir işləri görülüb. Həmçinin bilet satışı kassaları, sərnişin platformaları müasir üslubda əsaslı təmir olunub, eskalatorlar yenisi ilə əvəzlənib. Yük, sərnişin və əlillər üçün liftlər quraşdırılıb. Əsaslı təmir zamanı burada inzibati otaqlar, müasir standartlara cavab verən ticarət və iaşə obyektləri yaradılıb, ana-uşaq otaqları, gözləmə zalı, saxlama kameraları sərnişinlərin istifadəsinə verilib. Binada sərnişinlər pulsuz Wi-Fi sistemindən də istifadə edəcəklər. Əsaslı təmir və yenidənqurma işləri çərçivəsində dördü vağzala, dördü isə şəhərə çıxış üçün müasir səviyyədə 8 tunel də yaradılıb.
Dövlətimizin başçısına və xanımına vağzal binasında yaradılan situasiya mərkəzi barədə də məlumat verilib. Mərkəzdən müşahidə kameraları vasitəsilə vağzal ərazisinə nəzarət olunur.
Vağzal binasının ikinci mərtəbəsində 2 saylı “ASAN kommunal” fəaliyyət göstərir.
“ASAN kommunal” mərkəzlərinin yaradılması Azərbaycan Prezidentinin ötən il imzaladığı Fərmanla Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinə tapşırılıb. Bu mərkəz qeydiyyat yerindən asılı olmayaraq bütün vətəndaşlara, o cümlədən vağzaldan istifadə edən bütün sərnişinlərə xidmət göstərəcək. Burada 3 qurum - “Azərişıq” və “Azərsu” ASC-lər, həmçinin “Azəriqaz” İstehsalat Birliyi tərəfindən 45 növ xidmətin göstərilməsi nəzərdə tutulur. Mərkəzdə “Azərişıq” və “Azərsu” ASC-lərin hər biri üçün 10, “Azəriqaz” İstehsalat Birliyi üçün isə 9 xidmət pəncərəsi yaradılıb. Bank və notariat xidmətlərinin də təşkil edildiyi mərkəzdə 51 əməkdaş, 20 könüllü, ümumilikdə, 71 nəfər işlə təmin olunub. Mərkəzdə könüllülər otağı, konfrans zalı, uşaq əyləncə sahəsi yaradılıb.
Dövlətimizin başçısı və xanımı dəmir yolu platformasında müxtəlif istiqamətlərdə hərəkət edən qatarların dayanacaqları və sərnişinlər üçün yaradılan şəraitlə tanış olublar. Vağzalın 7 platforması və 8 yolu da görülən işlər çərçivəsində təmir olunub, platformalarda ikitərəfli oturacaqlar quraşdırılıb. Burada aparılan əsaslı yenidənqurma işləri zamanı rəsmi nümayəndələr zalı da müasir səviyyədə təmir olunub.
Bakı Dəmir Yolu Vağzalında yaradılan şəraitlə tanış olan dövlətimizin başçısı kollektivə uğurlar arzulayıb.

Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Бакинского железнодорожного вокзала после реконструкции
Здание Бакинского железнодорожного вокзала было построено в 1884 году в мавританском стиле, в 1926 году реконструировано. В июне того же года впервые на пространстве бывшего СССР в Азербайджане на железнодорожном участке Баку-Сабунчи был пущен электропоезд. В 1977 году на Бакинской пассажирской станции железной дороги было возведено новое здание вокзала. Предусмотренное для обслуживания пассажиров 16-этажное здание вокзала с гостиницей было самым крупным из объектов аналогичного типа на Южном Кавказе.
В марте 2015 года здесь был дан старт работам по капитальной реконструкции.
Фасад основного здания вокзала реконструирован с сохранением его архитектурного стиля, внутри проведен капитальный ремонт. Также капитально отремонтированы в современном стиле кассы по продаже билетов, пассажирские платформы, эскалаторы заменены на новые. Установлены лифты для грузов, пассажиров и инвалидов. В ходе капитального ремонта здесь созданы административные помещения, объекты торговли и общественного питания, отвечающие современным стандартам, в пользование пассажиров предоставлены комнаты матери и ребенка, зал ожиданий, камеры хранения. В здании пассажиры могут воспользоваться и системой бесплатного Wi-Fi. В рамках капитального ремонта и реконструкции также созданы 8 современных тоннелей, четыре из которых выходят на вокзал, а четыре - в город.
Глава государства и его супруга были также проинформированы о созданном в здании вокзала ситуационном центре. Отсюда посредством камер наблюдения осуществляется контроль на территорией вокзала.
На втором этаже здания вокзала функционирует «ASAN kommunal» номер 2.
Создание центров «ASAN kommunal» подписанным в минувшем году Указом Президента Азербайджана поручено Государственному агентству по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям. Этот центр будет оказывать услуги всем гражданам, независимо от места прописки, в том числе, всем пассажирам, которые пользуются вокзалом. Здесь предусматривается оказание 45 видов услуг тремя структурами - ОАО «Азеришыг» и «Азерсу», а также Производственным объединением «Азеригаз». В Центре для ОАО «Азеришыг» и «Азерсу» создано по 10 окон услуг, а для Производственного объединения «Азеригаз» - 9 окон. В центре, где также организованы банковские и нотариальные услуги, работой обеспечены 51 сотрудник, 20 волонтеров, в общей сложности, 71 человек.
На железнодорожной платформе глава государства и его супруга ознакомились с остановками поездов, движущихся в различных направлениях, и условиями, созданными для пассажиров. В рамках проведенных работ отремонтированы 7 платформ вокзала и 8 путей, на платформах установлены двусторонние сидения. В ходе проведенной здесь капитальной реконструкции на современном уровне отремонтирован также зал для официальных представителей.
Ознакомившись с условиями, созданными на Бакинском железнодорожном вокзале, глава государства пожелал коллективу успехов.