Bakının Zabrat qəsəbəsində əlillər üçün sosial reabilitasiya mərkəzləri və sığınacaqlar kompleksi istifadəyə verilib
Dekabrın 29-da Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Sabunçu rayonunun Zabrat qəsəbəsində inşa olunmuş yetkinlik yaşına çatmamış görmə imkanı məhdud şəxslər üçün sosial reabilitasiya mərkəzinin, 18 yaşdan yuxarı şəxslər üçün sosial sığınacağın, həmçinin yetkinlik yaşına çatmayanlar üçün sosial sığınacaq və reabilitasiya mərkəzinin açılışı olub.
Dövlətimizin başçısı, xanımı və ailə üzvləri kompleksdə yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Yetkinlik yaşına çatmamış görmə imkanı məhdud şəxslər üçün sosial reabilitasiya mərkəzi tədris, üzgüçülük və idman zalı korpuslarından ibarətdir. Binada konfrans zalı və sərgi salonu var. Yetkinlik yaşına çatmamış görmə imkanı məhdud şəxslərin əl işləri sərgi salonunda nümayiş etdirilir. Bina görmə imkanı məhdud şəxslər üçün nəzərdə tutulmuş səsli sistemin olduğu liftlə də təchiz edilib. Mərkəzdə 12 çarpayılıq 4 palata, camaşırxana, metodika və stolüstü oyunlar otaqları da yaradılıb. Binada Brayl əlifbasının tədrisi, Brayl yazı nəşrləri, səsli nəşrlər, adaptasiya avadanlığı və ondan istifadənin öyrədilməsi üçün otaqlar da müasir səviyyədədir. Mərkəzdə rəqs və musiqi məşğələləri, həmçinin kompyuter, biblioqrafik icmal, iri şrift otaqları və zəngin kitabxana da buraya gələnlərin ixtiyarına veriləcək.
Kompleksin 2800 kvadratmetrə yaxın tədris korpusunda okulist, terapevt, oftalmoloq, psixoloji təhlil, masaj, ayaq hissiyyatının artırılması və əl ağacından istifadəyə dair təlim, görmə imkanı məhdud şəxslərin vizual təsəvvürünün və yaddaşının inkişafı üçün təlim otaqları, həmçinin yeməkxana yaradılıb.
İdman korpusunda isə oyunlar zalı, təlimatçı və həkim otaqları var. Zalda görmə imkanı məhdud şəxslər idmanın müxtəlif növləri ilə məşğul ola bilərlər. Mərkəzin üzgüçülük korpusu da müasir səviyyədədir. Burada 25 metr uzunluğunda hovuz yaradılıb.
Ərazidə inşa olunan binaların hamısı mərkəzləşdirilmiş isti su, havalandırma sistemləri ilə təchiz edilib, iki su çəni, elektrik təchizatı üçün transformator yarımstansiyası quraşdırılıb. Bütün korpuslar müasir mebel, inventar və digər avadanlıqla təchiz olunub. Ərazidə geniş abadlıq-quruculuq işləri aparılıb.
Sonra Prezident İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri 18 yaşdan yuxarı şəxslər üçün sosial sığınacaqda yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Ümumi sahəsi 2011 kvadratmetr olan üçmərtəbəli binada həkim otağı, tibbi müayinə, qəbul-qeydiyyat şöbəsi, yeməkxana və mətbəx, camaşırxana, təmiz inventar otaqları yaradılıb. Sığınacaqda, həmçinin stolüstü oyunlar, kompyuter, müvəqqəti müalicə boksu və müalicə otaqları, digər inzibati otaqlar var. Əlli yerlik on yataq otağında isə hər cür şərait mövcuddur. Binadakı konfrans zalında müxtəlif tədbirlərin keçirilməsi mümkün olacaq. Bundan başqa, bu qəbildən şəxslər sığınacağın qiraət zalından, kitabxanasından, stolüstü oyunlar otağından da istifadə edəcəklər. Binada ərzaq məhsulları üçün soyuducu kameralar, tərəvəz, yataq ləvazimatları, həmçinin bərk və yumşaq inventar anbarları da var.
Dövlətimizin başçısı və xanımı yetkinlik yaşına çatmayanlar üçün sosial sığınacaq və reabilitasiya mərkəzində yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Mərkəz reabilitasiya korpusu və idman zalından ibarətdir. Üçmərtəbəli reabilitasiya korpusunda həkim, tibbi müayinə, qəbul-qeydiyyat otaqları, yeməkxana və mətbəx, valideynlərlə görüş və xidməti heyət üçün otaqlar var. Binada kompyuter zalı, müəllimlər otağı və beş sinif otağı yaradılıb. Buradakı dərnək otaqlarında isə yetkinlik yaşına çatmamış şəxslər asudə vaxtlarını səmərəli keçirə bilərlər. Bu korpusda da konfrans zalı, stolüstü oyunlar və yataq otaqları sakinlərin ixtiyarına veriləcək. Mərkəzdə müasir idman zalı da yaradılıb.

В поселке Забрат состоялось открытие центров социальной реабилитации и приютов для инвалидов
29 декабря состоялось открытие центра социальной реабилитации для несовершеннолетних лиц с ограниченными возможностями зрения, социального приюта для лиц в возрасте старше 18 лет, а также социального приюта и центра реабилитации для несовершеннолетних Министерства труда и социальной защиты населения, построенных в поселке Забрат Сабунчинского района.
В открытии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева и члены семьи.
Президент Азербайджана, его супруга и члены семьи ознакомились с созданными в комплексе условиями.
Центр состоит из учебного корпуса, плавательного бассейна и спортивного зала. В здании функционируют конференц-зал и выставочный зал. В выставочном зале представлены работы несовершеннолетних лиц с ограниченными возможностями зрения. Здание также оснащено лифтом со звуковой системой, предназначенной для лиц с ограниченными возможностями зрения. В центре созданы 4 палаты на 12 коек, прачечная, методический кабинет и зал для настольных игр. В здании также имеются современные кабинеты для обучения азбуке Брайля, изданий шрифтом Брайля, звуковых изданий, адаптационного оборудования и обучения пользования им. В центре в распоряжение посетителей будут переданы кабинеты для занятий танцами и музыкой, а также библиографического обзора, крупного шрифта, компьютерный кабинет и богатая библиотека.
В учебном корпусе площадью около 2800 квадратных метров созданы кабинеты окулиста, терапевта, офтальмолога, психологического анализа, массажа, повышения чувствительности ног и обучения пользованию тростью, учебные кабинеты для развития визуального представления и памяти лиц с ограниченными возможностями зрения, а также столовая.
А в спортивном корпусе функционируют зал игр, кабинеты инструктора и врача. Лица с ограниченными возможностями зрения могут заниматься в зале различными видами спорта. В центре имеется также плавательный бассейн длиной 25 метров.
Все построенные на территории здания оснащены централизованными системами горячей воды, вентиляции, здесь установлены два водных резервуара, трансформаторная подстанция для энергоснабжения. Все корпуса оснащены современной мебелью, инвентарем и другим оборудованием. На территории проделана широкомасштабная работа по благоустройству.
Затем Президент Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева и члены семьи ознакомились с условиями, созданными в социальном приюте для лиц в возрасте старше 18 лет.
В трехэтажном здании общей площадью 2011 квадратных метров созданы врачебный кабинет, отделение медицинского обследования, приемное и регистрационное отделения, столовая и кухня, прачечная, комната хранения чистого уборочного инвентаря. В приюте также имеются зал настольных игр, компьютерный кабинет, временный лечебный бокс и лечебные кабинеты, административные помещения. В десяти спальнях на пятьдесят мест созданы все условия. В конференц-зале здания можно будет проводить различные мероприятия. Кроме того, лица этой категории будут пользоваться в приюте читальней, библиотекой, залом для настольных игр. В здании также имеются холодильные камеры для продуктов, овощной склад, склады для спальных принадлежностей, твердого и мягкого инвентаря.
Глава государства и его супруга ознакомились с условиями, созданными в социальном приюте и центре реабилитации для несовершеннолетних.
Центр состоит из реабилитационного корпуса и спортивного зала. В трехэтажном реабилитационном корпусе имеются кабинеты врача, медицинского обследования, приемное и регистрационное отделения, столовая и кухня, комнаты для встреч с родителями и обслуживающего персонала. В здании созданы компьютерный зал, учительская и пять классных комнат. В функционирующих здесь кружках несовершеннолетние могут эффективно проводить досуг. В этом корпусе в распоряжение обитателей будут переданы конференц-зал, зал для настольных игр и спальни. В центре также создан современный спортивный зал.