Marionet Teatrında Üzeyir Hacıbəylinin “Leyli və Məcnun” muğam operasının tamaşası göstərilib
28.12.2016Dekabrın 28-də Marionet Teatrında dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin “Leyli və Məcnun” muğam operasının marionet tamaşası göstərilib.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva tamaşaya baxıblar.
“Leyli və Məcnun” muğam operasının 14 pərdəlik marionet tamaşasının hazır olması üçün 3 il vaxt lazım olub. Teatrın növbəti layihəsi isə “O olmasın, bu olsun” operettasının marionet tamaşası olacaq.
Marionet Teatrı dünyada yetərincə maraqlı və populyar olan, ən çətin başa gələn və eyni zamanda, ən maraqlı və cəlbedici janrdır. Çətin olduğuna görə əksər ölkələrdə belə teatr ənənəsi mövcud deyil. Hansısa ölkədə Marionet Teatrının mövcud olması həmin xalqın zəngin milli mədəniyyətindən xəbər verir və bu teatr janrı ölkənin tanıdılmasında əvəzsiz rola malikdir. Bütün yaş qrupundan olan insanların heyranedici rəğbətinə səbəb olan bu teatr janrı xalqımızın zəngin, çoxşaxəli mədəni irsinin ən müxtəlif sahələrini - memarlıq, milli geyim, musiqi, dilimizin nitq melodikası, məişət və bayramlarımız, naxışlar və rəqslərimizi özündə birləşdirir.

В Театре марионеток показана мугамная опера Узеира Гаджибейли «Лейли и Меджнун»
28.12.201628 декабря в Театре марионеток была представлена мугамная опера «Лейли и Меджнун» великого композитора Узеира Гаджибейли.
Спектакль посмотрели первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева, вице-президент Фонда Лейла Алиева и Арзу Алиева.
Над 14-актным марионеточным спектаклем «Лейли и Меджнун» работали 3 года. Очередным проектом театра будет марионеточный спектакль «Не та, так эта».
Театр марионеток – это достаточно интересный и популярный жанр, требующий большого труда. Из-за его сложности в большинстве стран такой театральной традиции нет. Существование театра марионеток в какой-либо стране свидетельствует о богатой национальной культуре этого народа, этот театральный жанр играет незаменимую роль в пропаганде страны. Вызывающий восхищение зрителей всех возрастов, этот жанр соединяет самые различные сферы богатой, многообразной культуры нашего народа – архитектуру, национальную одежду, музыку, речевую мелодику нашего языка, быт и праздники, узоры и танцы.