Marionet Teatrında Üzeyir Hacıbəylinin “Leyli və Məcnun” muğam operasının tamaşası göstərilib
28.12.2016Dekabrın 28-də Marionet Teatrında dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin “Leyli və Məcnun” muğam operasının marionet tamaşası göstərilib.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva tamaşaya baxıblar.
“Leyli və Məcnun” muğam operasının 14 pərdəlik marionet tamaşasının hazır olması üçün 3 il vaxt lazım olub. Teatrın növbəti layihəsi isə “O olmasın, bu olsun” operettasının marionet tamaşası olacaq.
Marionet Teatrı dünyada yetərincə maraqlı və populyar olan, ən çətin başa gələn və eyni zamanda, ən maraqlı və cəlbedici janrdır. Çətin olduğuna görə əksər ölkələrdə belə teatr ənənəsi mövcud deyil. Hansısa ölkədə Marionet Teatrının mövcud olması həmin xalqın zəngin milli mədəniyyətindən xəbər verir və bu teatr janrı ölkənin tanıdılmasında əvəzsiz rola malikdir. Bütün yaş qrupundan olan insanların heyranedici rəğbətinə səbəb olan bu teatr janrı xalqımızın zəngin, çoxşaxəli mədəni irsinin ən müxtəlif sahələrini - memarlıq, milli geyim, musiqi, dilimizin nitq melodikası, məişət və bayramlarımız, naxışlar və rəqslərimizi özündə birləşdirir.

Uzeir Hajibeyli’s “Leyli and Majnun” mugham opera-spectacle is shown at the Marionette Theatre
28.12.2016On December 28, marionette show of composer genius Uzeir Hajibeyli’s “Leyli and Majnun” mugham opera took place at the Marionette Theatre.
Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, Vice-president of the Foundation Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva saw the show.
It took three years to prepare the 14-act marionette show of “Leyli and Majnun” mugham opera. Next project of the theatre will be a marionette show of “If not that one, then this one” opera.
Marionette theatre is a theatrical genre, which is quite interesting and popular in the world, yet the most difficult to produce, at the same time, most interesting and attractive. Due to being difficult to produce, most countries don’t have such a theatrical tradition. Existence of a marionette theatre in any country testifies to this people’s having a rich culture, and this theatrical genre play a matchless role in promoting the country. Loved by people of all age groups, this theatrical genre combines the most different spheres of our people’s rich and multilateral cultural heritage – architecture, national dressing, music, speech melodic of our language, our household and holidays, patterns and dances.