Mehriban Əliyeva Afinada “ELPIDA” xərçəng xəstəliyinə tutulan uşaqların Dostluq Assosiasiyası ilə tanış olub
İyunun 15-də  Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva Afinada “ELPIDA” xərçəng xəstəliyinə tutulan uşaqların Dostluq Assosiasiyası ilə tanış olub.
Mehriban Əliyeva burada müalicə olunan uşaqlar və onların valideynləri ilə görüşüb.
“ELPIDA” Dostluq Assosiasiyası 1990-cı ildə yaradılıb. Yunan cəmiyyətində böyük nüfuz qazanan bu assosiasiyanı insanlara ən çox sevdirən məhz xərçəng xəstəliyinə tutulan uşaqlara xüsusi qayğı göstərməsi olub.
Assosiasiyanın prezidenti Marianna Vardinoyannis Mehriban Əliyevanı “ELPIDA”da görməkdən məmnun olduğunu bildirib, onun rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanda və dünyada təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və digər sahələrdə irimiqyaslı layihələr həyata keçirdiyini xatırladıb.
“ELPIDA”nın layihələrindən danışan Marianna Vardinoyannis assosiasiyanın ötən dövrdəki fəaliyyətinə nəzər salıb, Heydər Əliyev Fondu ilə əlaqələrinə toxunub, Bakıda Talassemiya Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini bildirib.

Mehriban Aliyeva pays a visit to ELPIDA Friendship Association of Children Suffering from Cancer in Athens
15.06.2014On June 15, Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva paid a visit to ELPIDA Friendship Association of Children Suffering from Cancer in Athens.
Mehriban Aliyeva met children being treated here, and their parents.
ELPIDA Friendship Association was established in 1990. Highly respected in the Greek society, this society has been showing special care towards children suffering from cancer, which is why people have much respect for this organization.
Then a video-film dedicated to ELPIDA’s activity was shown.
President of the Association Marianna Vardinoyannis expressed her pleasure of seeing Mehriban Aliyeva at ELPIDA, and noted that the Heydar Aliyev Foundation, headed by her, has been implementing large-scale projects in the spheres of education, healthcare, culture etc., both in Azerbaijan and around the world.
Referring to ELPIDA’s projects, Marianna Vardinoyannis talked about the association’s activities during the past period, touched upon the relations built with the Heydar Aliyev Foundation and mentioned that the Thalassemia Centre was operating in Baku.
Marianna Vardinoyannis presented the ELPIDA Prize to Mehriban Aliyeva.
Then the First Lady fixed the star with her name on the board with the names of eminent persons that have visited ELPIDA, and presented gifts on behalf of the Heydar Aliyev Foundation to children.