Mehriban Əliyevaya Pakistanın “Hilal-e-Pakistan” ordeni təqdim olunub
Martın 11-də Pakistan İslam Respublikasının Prezidenti Məmnun Hüseyn tərəfindən Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya Pakistanın ali dövlət mükafatı - “Hilal-e-Pakistan” ordeninin təqdim edilməsi mərasimi olub.
Əvvəlcə Mehriban Əliyevanın “Hilal-e-Pakistan” ordeni ilə təltif edilməsi barədə müvafiq qərar oxunub.
Qərarda deyilir: “Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva 2004-cü ildə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti təyin edilmişdir. Fond təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, idman, ətraf mühit və digər sahələrdə müxtəlif layihələr həyata keçirərək Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafına töhfələr verir. Fondun fəaliyyəti tədricən dost ölkələri, o cümlədən Pakistanı da əhatə etməyə başladı. 2005-ci ilin oktyabrında Pakistanda zəlzələ baş verdikdən sonra Fond 2007-ci ildə Müzəffərabadın Rara qəsəbəsində zəlzələ nəticəsində dağılmış qızlar məktəbinin tikintisi kimi müxtəlif humanitar layihələrdə fəal iştirak etmişdir. 2011-ci ildə daşqınlar nəticəsində zərər çəkmiş məktəb 2012-ci ildə tam şəkildə yenidən qurulmuş, təmir və təchiz edilmiş, davamiyyəti ilə seçilmiş tələbələrə isə təqaüdlər verilmişdir. 2012-ci ildə hepatit B peyvəndi İslamabadda Edhi və KPK kimsəsiz evlərinə çatdırılmış, 40 min nəfərə yaxın şəxsə həmin peyvənd vurulmuşdur. Fond, həmçinin qanköçürmə məqsədilə Həmzə Fonduna tam təchiz edilmiş təcili tibbi yardım maşınını və 2000 qan paketini çatdırmış, Peşəvərdə Xayber Göz Fondunun klinikasının yeni blokunun tikintisinə maliyyə yardımı ayırmışdır. 2013-cü ildə isə Fond Azərbaycanın 12 nüfuzlu universitetində pakistanlı tələbələr üçün sosial elmlər üzrə universitetlərarası konsorsiuma 36 təqaüd ayırmışdır.
Pakistanda göstərdiyi xidmətlərə, eləcə də verdiyi böyük töhfəyə görə Pakistan İslam Respublikasının Prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın “Hilal-e-Pakistan” ordeni ilə təltif etməkdən məmnundur”.
Daha sonra Pakistan İslam Respublikasının Prezidenti Məmnun Hüseyn Mehriban Əliyevaya “Hilal-e-Pakistan” ordenini təqdim edib.

Mehriban Aliyeva is presented the order “Hilal-e-Pakistan”
11.03.2015A ceremony of presenting by President of the Islamic Republic of Pakistan Mamnun Hussein of the order “Hilal-e-Pakistan” – high award of Pakistan – to Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation took place, March 11.
First, the relevant decision on conferring Mehriban Aliyeva on the order “Hilal-e-Pakistan” was read.
The decision states: “Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva was appointed president of the Heydar Aliyev Foundation in 2004. Having implemented various projects in the spheres of education, healthcare, culture, sports, environment etc., the Foundation has contributed to the social and economic development of Azerbaijan. The Foundation’s activity started to gradually cover friendly countries, including Pakistan. After the earthquake in Pakistan in October 2005, the Foundation has actively participated in various humanitarian projects, including the construction of a girls’ school in Rara settlement of Muzaffarabad in 2007, which had completely ruined after the earthquake. The school, which had been seriously damaged as a result of flood in 2011, was repaired and provided with necessary equipment in 2012, and students distinguished in study were allocated stipends. In 2012, vaccine against Hepatitis B virus were delivered to Edhi and KPK orphanages in Islamabad and, as a result, some 40 thousand people were vaccinated. The Foundation has, in addition, delivered a fully equipped ambulance and 2000 blood packages to Hamza Foundation with a view to blood transfusion, and financial aid was allocated for the construction of a new building for the clinic of the Khyber Eye Foundation in Peshawar. And in 2013, the Foundation allocated 36 stipends to the interuniversity consortium on social sciences for Pakistani students at 12 influential universities of Azerbaijan.
For the services rendered and great contribution made in Pakistan, the President of the Islamic Republic of Pakistan is pleased to confer Mrs Mehriban Aliyeva on the order “Hilal-e-Pakistan”.
Then President of the Islamic Republic of Pakistan Mamnun Hussein presented the order “Hilal-e-Pakistan” to Mehriban Aliyeva.