Mehriban Əliyevaya Pakistanın “Hilal-e-Pakistan” ordeni təqdim olunub
Martın 11-də Pakistan İslam Respublikasının Prezidenti Məmnun Hüseyn tərəfindən Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya Pakistanın ali dövlət mükafatı - “Hilal-e-Pakistan” ordeninin təqdim edilməsi mərasimi olub.
Əvvəlcə Mehriban Əliyevanın “Hilal-e-Pakistan” ordeni ilə təltif edilməsi barədə müvafiq qərar oxunub.
Qərarda deyilir: “Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva 2004-cü ildə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti təyin edilmişdir. Fond təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, idman, ətraf mühit və digər sahələrdə müxtəlif layihələr həyata keçirərək Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafına töhfələr verir. Fondun fəaliyyəti tədricən dost ölkələri, o cümlədən Pakistanı da əhatə etməyə başladı. 2005-ci ilin oktyabrında Pakistanda zəlzələ baş verdikdən sonra Fond 2007-ci ildə Müzəffərabadın Rara qəsəbəsində zəlzələ nəticəsində dağılmış qızlar məktəbinin tikintisi kimi müxtəlif humanitar layihələrdə fəal iştirak etmişdir. 2011-ci ildə daşqınlar nəticəsində zərər çəkmiş məktəb 2012-ci ildə tam şəkildə yenidən qurulmuş, təmir və təchiz edilmiş, davamiyyəti ilə seçilmiş tələbələrə isə təqaüdlər verilmişdir. 2012-ci ildə hepatit B peyvəndi İslamabadda Edhi və KPK kimsəsiz evlərinə çatdırılmış, 40 min nəfərə yaxın şəxsə həmin peyvənd vurulmuşdur. Fond, həmçinin qanköçürmə məqsədilə Həmzə Fonduna tam təchiz edilmiş təcili tibbi yardım maşınını və 2000 qan paketini çatdırmış, Peşəvərdə Xayber Göz Fondunun klinikasının yeni blokunun tikintisinə maliyyə yardımı ayırmışdır. 2013-cü ildə isə Fond Azərbaycanın 12 nüfuzlu universitetində pakistanlı tələbələr üçün sosial elmlər üzrə universitetlərarası konsorsiuma 36 təqaüd ayırmışdır.
Pakistanda göstərdiyi xidmətlərə, eləcə də verdiyi böyük töhfəyə görə Pakistan İslam Respublikasının Prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın “Hilal-e-Pakistan” ordeni ilə təltif etməkdən məmnundur”.
Daha sonra Pakistan İslam Respublikasının Prezidenti Məmnun Hüseyn Mehriban Əliyevaya “Hilal-e-Pakistan” ordenini təqdim edib.

Мехрибан Алиевой вручен пакистанский орден «Hilal-e Pakistan»
11.03.201511 марта состоялась церемония вручения Президентом Исламской Республики Пакистан Мамнуном Хусейном первой леди Азербайджана, президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой высшей государственной награды Пакистана – ордена «Hilal-e Pakistan».
Вначале было зачитано соответствующее решение о награждении Мехрибан Алиевой орденом «Hilal-e Pakistan».
В решении говорится: «В 2004 году первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева была назначена президентом Фонда Гейдара Алиева. Реализуя различные проекты в области образования, здравоохранения, культуры, спорта, окружающей среды и в других сферах, Фонд вносит вклад в социально-экономическое развитие Азербайджана. Деятельность Фонда постепенно стала охватывать дружественные страны, в том числе Пакистан. После того как в октябре 2005 года в Пакистане произошло землетрясение, Фонд в 2007 году принял активное участие в различных гуманитарных проектах, таких как строительство женской школы в поселке Рара города Музаффарабад, разрушенной в результате землетрясения. Школа, пострадавшая в 2011 году в результате наводнений, в 2012 году была полностью реконструирована, отремонтирована и оснащена, а студенткам, отличившимся в учебе, предоставлены стипендии. В 2012 году прививка от гепатита В была доставлена в дома одиноких людей Edhi и КРК в Исламабаде, эта прививка была сделана примерно 40 тысячам человек. Кроме того, Фонд в целях переливания крови поставил Фонду Хамза полностью оснащенный автомобиль скорой медицинской помощи и 2000 пакетов крови, выделил финансовую помощь строительству нового блока клиники Глазного фонда Хайбер в Пешаваре. А в 2013 году Фонд выделил в 12 престижных университетах Азербайджана для пакистанских студентов 36 стипендий межуниверситетскому консорциуму по социальным наукам.
За проявленные в Пакистане заслуги, а также большой вклад Президент Исламской Республики Пакистан рад наградить Мехрибан ханум Алиеву орденом «Hilal-e-Pakistan».
Затем Президент Исламской Республики Пакистан Мамнун Хусейн вручил первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой высшую государственную награду Пакистана – орден «Hilal-e-Pakistan».