Bakıda 20 nömrəli məktəb-liseyin yeni inşa edilmiş binasının açılışı olub
Sentyabrın 15-də - Bilik günündə Bakının Yasamal rayonundakı Arif Hüseynzadə adına 20 nömrəli məktəb-liseyin yeni inşa edilmiş binasının açılışı olub.
20 nömrəli məktəb-liseyin əsası 1958-ci ildə qoyulub. 1988-ci ildə məktəbin daha 4 korpusu tikilib istifadəyə verilib. 2007-ci ildə isə Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə məktəbin binası əsaslı şəkildə təmir edilib. Elə həmin il sentyabrın 15-də - Bilik günündə Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva məktəbdə aparılan yenidənqurma işləri ilə tanış olublar. Sonradan ərazidə əhalinin çoxalması ilə əlaqədar məktəbə gələn şagirdlərin sayında da böyük artım olub. Bu da təbii ki, təhsilin keyfiyyətinə təsirsiz ötüşməyib və məktəb üçün yeni binanın tikintisi zərurətə çevrilib. Bunu nəzərə alan Prezident İlham Əliyev müvafiq göstəriş verib və bu təhsil ocağı üçün əvvəlkindən daha böyük, ən müasir və dünya standartlarına uyğun yeni bina inşa edilib.
Məktəbdə yaradılan şəraitlə tanış olan Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya məlumat verilib ki, ən müasir avadanlıqla təchiz olunan funksional bina tədrisin yüksək keyfiyyətdə təşkili üçün hər cür şəraitə malikdir. Təhsil ocağında məktəbəqədər hazırlıq sinifləri də nəzərdə tutulub. Bununla yanaşı, burada 8 sinifdən ibarət olan Məktəbəqədər Təhsil Mərkəzi də fəaliyyət göstərəcək. Hazırda məktəb 4000 şagird yerlikdir, əvvəl isə bu təhsil ocağı cəmi 2500 yerlik olub. Burada 145 sinif otağı və fənn kabinetləri, həmçinin 7 laboratoriya var. Azərbaycan və rus bölmələri ilə birlikdə ümumilikdə 119 sinifdə 3300 şagird təhsil alır. Təhsil ocağında 260 müəllimdən ibarət pedaqoji heyət çalışır.
Məktəbdəki Heydər Əliyev Muzeyi də eksponatlarının zənginliyi ilə seçilir. Burada Ulu Öndərin həyatı və siyasi fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərini əks etdirən maraqlı fotolar, sənədlər və kitablar toplanıb. Muzeydə yaradılan müxtəlif fotostendlər, nümayiş etdirilən əyani vəsaitlər Heydər Əliyev irsinin öyrənilməsi və gələcək nəsillərə çatdırılmasında müstəsna rol oynayacaq.
Qeyd edək ki, paytaxtın bəzi təhsil müəssisələrində olduğu kimi, bu məktəbdə də “Məktəblinin dostu” layihəsi icra olunacaq. Təhsil Nazirliyi ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin birgə təşkil etdiyi layihənin əsas məqsədi müəllim və şagirdlər üçün təhlükəsiz mühit yaratmaq, ilkin tibbi və psixoloji yardım göstərmək, şagird, valideyn, müəllim, təlim-tərbiyə müəssisələrinin kollektivi və rəhbərliyi ilə mütəmadi olaraq maarifləndirmə və diaqnostik işlər aparmaqdır.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva ilk dəfə məktəbə qədəm qoyan birinci sinif şagirdləri ilə görüşüblər, onları Bilik günü münasibətilə təbrik ediblər.
Builki tədris ilində ilk dərs məşğələsi “Cocuq Mərcanlı-tarixi qayıdışın başlanğıcı” mövzusuna həsr olunub. Məqsəd uşaq və gənclərə Azərbaycan Ordusunun 2016-cı il aprel döyüşlərində göstərdiyi qəhrəmanlıqlar və işğaldan azad olunan torpaqlarımıza qayıdışın rəmzinə çevrilən Cocuq Mərcanlı kəndi haqqında daha dolğun məlumatların verilməsidir.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva şagirdlərlə xatirə şəkli çəkdiriblər.
Sonra Prezident İlham Əliyev məktəbin müəllim və şagird kollektivi ilə görüşüb.
Valideyn Jalə Seyidli təhsilin inkişafına göstərilən diqqət və qayğıya görə Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya təşəkkür edib.

15 сентября, в День знаний, в Ясамальском районе Баку состоялось открытие нового здания школы-лицея номер 20 имени Арифа Гусейнзаде.
Основа школы-лицея номер 20 была заложена в 1958 году. В 1988 году были построены и сданы еще 4 корпуса школы. А в 2007 году Распоряжением Президента Ильхама Алиева школа была капитально отремонтирована. 15 сентября того же года – в День знаний Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с проведенной в школе реконструкцией. Впоследствии в связи с увеличением численности населения на этой территории значительно возросло число учащихся школы. А это, естественно, отразилось на качестве образования, и возникла необходимость в строительстве нового здания для школы. Учитывая это, Президент Ильхам Алиев дал соответствующее указание, и для данного учебного заведения было построено новое здание, которое больше старого и отвечает самым современным мировым стандартам. Крупнейшее в нашей стране учебное заведение – школа-лицей номер 20 является сегодня одним из самых современных и совершенных в архитектурном плане зданий столицы.
В ходе ознакомления с созданными в школе условиями Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева были проинформированы о том, что в функциональном здании, оснащенном самым современным инвентарем, созданы все условия для высококачественной организации обучения. В учебном заведении предусмотрены также классы дошкольной подготовки. Кроме того, здесь будет функционировать Дошкольный образовательный центр, состоящий из 8 классов. В настоящее время в школе 4000 ученических мест. А до реконструкции учебное заведение было рассчитано на 2500 мест. Здесь функционируют 145 классных комнат и предметные кабинеты, а также 7 лабораторий. В 119 классах азербайджанского и русского секторов обучаются 3300 школьников. В учебном заведении работает педагогический коллектив в составе 260 учителей.
Созданный в школе Музей Гейдара Алиева также отличается богатыми экспонатами. Здесь собраны интересные фотоснимки, документы и книги, отражающие различные периоды жизни и политической деятельности великого лидера. Созданные в музее различные фотостенды, представленные наглядные пособия сыграют исключительную роль в изучении и доведении до грядущих поколений наследия Гейдара Алиева.
Отметим, что в школе, как и в некоторых других учебных заведениях столицы, будет реализован проект «Друг школьников». Основная цель проекта, организованного Министерством образования совместно с Государственным агентством по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики, заключается в создании безопасной среды для педагогов и учащихся, оказании первой медицинской и психологической помощи, регулярном проведении просветительской и диагностической работы с школьниками, родителями, учителями, коллективом и руководством учебно-воспитательных учреждений.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились с первоклассниками, впервые переступившими порог школы, поздравили их с Днем знаний.
Первый урок в нынешнем учебном году посвящен теме «Джоджуг Мерджанлы – начало исторического возвращения». Цель заключается в более полном информировании детей и молодежи о героизме, проявленном азербайджанской армией в апрельских боях 2016 года и селе Джоджуг Мерджанлы, ставшем символом возвращения наших освобожденных от оккупации земель.
Глава государства Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева сфотографировались с учащимися.
Затем Президент Ильхам Алиев встретился с педагогическим коллективом и учащимися школы.
Родительница Жаля Сеидли поблагодарила Президента Ильхама Алиева и первую леди Мехрибан Алиеву за внимание и заботу о развитии образования.