Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə əsaslı təmir edilən “Qərənfil” körpələr evi-uşaq bağçası istifadəyə verilib
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə əsaslı təmir edilən “Qərənfil” körpələr evi-uşaq bağçası balaca sakinlərini qəbul etməyə hazırdır.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva paytaxtın Nəsimi rayonunda yerləşən körpələr evi-uşaq bağçasında əsaslı təmirdən sonra yaradılan şəraitlə tanış olub.
Bağça 1968-ci ildən fəaliyyət göstərir. 2007-2008-ci illərdə körpələr evi-uşaq bağçasının binasında cari təmir işləri aparılsa da məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin əsaslı təmirə ehtiyacı var idi. Burada bu ilin fevral ayında başlanılan təmir nəticəsində uşaq tərbiyə müəssisəsində lazımi şərait yaradılıb.
İkimərtəbəli körpələr evi-uşaq bağçası 12 qrupdan ibarətdir. Məktəbəqədər təhsil müəssisəsi 225 yerlikdir, azyaşlı sakinlərin zövqünə uyğun qurulub, onların rahatlığını, istirahətini və ilkin biliklərə yiyələnmələrini təmin edir. Üçkorpuslu təhsil müəssisəsində müxtəlif yaş qrupları üçün məşğələ və yataq otaqları, idman və musiqi zalları, yeməkxana yaradılıb. Bütün mebel dəstləri və avadanlıq yenisi ilə əvəz olunub. 2014-cü ilin fevral ayında Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı” proqramının təqdimatı zamanı Fondun məktəbəqədər təhsil müəssisələrində mövcud vəziyyətin monitorinqinin nəticələri açıqlanıb və ölkədə yeni bağçaların inşasına ehtiyacın olduğu müəyyənləşib. Nəsimi rayonunda əsaslı təmir edilən “Qərənfil” körpələr evi-uşaq bağçası bu istiqamətdə atılan addımlardan biridir. Uşaqların maraqları nəzərə alınaraq bağçanın gözoxşayan həyəti, xüsusi istirahət guşələri var. Burada da yenidənqurma işləri aparılıb, müasir uşaq əyləncə qurğuları quraşdırılıb.
Bağçada uşaqların yol hərəkəti qaydalarına yiyələnmələri üçün xüsusi guşə yaradılıb. Bundan başqa, uşaq müəssisəsinin ətrafındakı ərazidə də abadlıq işləri görülüb.

“Garanfil” Nursery-kindergarten, basically repaired with the support of the Heydar Aliyev Foundation, is ready to admit little inhabitants.
First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva familiarized herself with the conditions created in the nursery-kindergarten in Nasimi district of the capital after the basic repair.
The kindergarten has been in operation since 1968. Although maintenance works were carried out in the building of the nursery-kindergarten in 2007-2008, this preschool education institution required a basic repair. With the repair works staring in February this year, necessary conditions have been created at this child education institution.
The two-storied nursery-kindergarten operates in 12 groups. This preschool education institution is designed for 225 children, built to the tender-age inhabitants’ taste, ensuring their comfort, recreation, and mastering primary knowledge. Study and sleeping rooms, sports and music halls and a canteen have been created for different age groups at this three-building education institution. All the furniture and equipment have been replaced with new ones. During the presentation of the programme “Development of preschool education institutions”, under the leadership of President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, in February 2014, the results of the monitoring of the existing condition in preschool education institutions carried out by the Foundation were disclosed, and it was established that there was a need for a construction of new kindergartens. Basically repaired, “Garanfil” nursery-kindergarten in Nasimi district is one of the steps made in this direction. Considering children’s interests, the backyard of the kindergarten has been built to delight children’s eyes, provided with special recreation corners. Here too, reconstruction works were carried out and child amusement facilities installed.
A special corner has been created here to ensure that children master the traffic rules. Moreover, the territory around the child education institution has been improved.