Mərakeş qəzetində Mehriban Əliyevanın çoxşaxəli fəaliyyəti barədə məqalə dərc olunub
Mərakeşin ərəbdilli “əl-İslah və ət-Tənmiyə” qəzetinin 5 avqust tarixli nömrəsində “Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycan cəmiyyətindəki rolu” sərlövhəli məqalə dərc olunub.
Məqalədə Mehriban Əliyevanın birinci xanım, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri, Azərbaycan Mədəniyyət Fondunun prezidenti, Milli Məclisin deputatı kimi çoxşaxəli fəaliyyəti barədə oxuculara ətraflı məlumat verilir. Genişmiqyaslı xeyriyyəçilik fəaliyyətinə, nəcib və tərəqqipərvər təşəbbüslərinə, eləcə də mədəniyyətlərarası dialoqa verdiyi töhfələrə görə Mehriban Əliyevanın 2004-cü ildə UNESCO-nun, 2006-cı ildə ISESCO-nun xoşməramlı səfiri adına, 2007-ci ildə isə “Qızıl ürək” beynəlxalq mükafatına layiq görüldüyü diqqətə çatdırılır.
Müəllif Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanda və bir sıra İslam ölkələrində sosial, mədəni layihələrə böyük töhfə verdiyini qeyd edir. Məhz Fondun dəstəyi ilə Azərbaycanda müasir məktəblərin inşa edildiyini, həmin məktəblərin bütün avadanlıqlarla təchiz olunduğunu, ən son standartlara cavab verən yeni tədris metodunun tətbiq edildiyini bildirir.
Məqalədə 1995-ci ildə Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunu yaratmış Mehriban Əliyevanın o dövrdən məhz bu nəcib missiyanı həyata keçirməyi qarşıya məqsəd qoyduğu, yüksək təşəbbüskarlığı, ictimai fəallığı və idarəçilik keyfiyyətləri ilə Azərbaycan milli mədəniyyətinin böhrandan qurtulmasına və inkişafına öz töhfəsini verdiyi qeyd edilir. Qədim ənənələrə malik Azərbaycan xalqının maddi və mənəvi mədəniyyət nümunələrinin, incəsənətinin, folklorunun, musiqisinin qorunması və dünya miqyasında təbliğ olunması məqsədilə görülən digər işlər diqqətə çatdırılır. Eyni zamanda, Heydər Əliyev Fondunun insanların problemləri ilə yaxından maraqlandığı, erməni təcavüzü nəticəsində qaçqın və məcburi köçkün düşmüş azərbaycanlılara xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyi vurğulanır.
Müəllif Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə parlamentdə qəbul olunan amnistiya aktlarının cəmiyyətdə böyük rəğbətlə qarşılandığını qeyd edir. Geniş ictimai dəstək alan bu amnistiya aktlarının böyük mənəvi-əxlaqi və siyasi məzmun kəsb etdiyi bildirilir.
Məqalədə ötən dövrdə görülmüş işlər nəticəsində Fondun xətti ilə yüzlərlə orta məktəbin tikildiyi, bununla yanaşı, “Təhsilə dəstək” layihəsinin uğurla həyata keçirildiyi, bu layihə çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun Pakistanda zəlzələ zamanı dağılmış qızlar məktəbini yenidən inşa etdirdiyi, Bakıda Fransız Liseyinin fəaliyyətə başladığı, internat və uşaq bağçalarının lazımi avadanlıqlarla təchiz olunduğu diqqətə çatdırılır. Fondun səhiyyə sahəsində də misilsiz işlər gördüyü, paytaxtda və bölgələrdə tikilən çoxsaylı səhiyyə ocaqları ilə yanaşı, cəmiyyəti narahat edən bir çox problemlərin həllinə yardım etdiyi, Bakıda müasir Talassemiya Mərkəzini inşa etdirdiyi vurğulanır.
Müəllif, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycan mədəniyyətinin və sivilizasiyasının ölkə xaricində tanıdılması istiqamətindəki fəaliyyətinə toxunur, Fondun Azərbaycan musiqisi və muğamı ilə bağlı festivalların, sərgilərin, azərbaycanlı şair və ədiblərin bədii yaradıcılıq gecələrinin təşkili ilə bağlı yorulmaz səylər göstərdiyini qeyd edir.
Məqalədə Mehriban Əliyevanın 2009-cu ildə Heydər Əliyev Mükafatı, Polşanın “Xidmətlərə görə” Böyük Komandor Xaçı, 2010-cu ildə Fransanın “Şərəf Legionu”, 2015-ci ildə Pakistanın “Hilal-e-Pakistan” ordenləri ilə təltif olunduğu oxucuların diqqətinə çatdırılır.

An article is printed in a Moroccan newspaper about the multilateral activity of Mehriban Aliyeva
An article entitled “The role of Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva and the Heydar Aliyev Foundation in the Azerbaijani society” was printed in the August issue of the Arabic-language newspaper “Al-Islah wa at-Tanmiyya”.
In the article, readers are provided with detailed information about the multilateral activity of Mehriban Aliyeva as the first lady, president of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO and ISESCO goodwill ambassadors, president of the Culture Foundation of Azerbaijan, and an MP. It is brought to attention that Mehriban Aliyeva was honoured with the titles of goodwill ambassadors of UNESCO in 2004 and ISESCO in 2006, and the international prize “Golden Heart” in 2007.
The author states that the Heydar Aliyev Foundation, headed by Mehriban Aliyeva, has made great contribution to social and cultural projects in Azerbaijan, and in a number of Islamic countries. It is further noted that modern schools have been built in Azerbaijan with the support of the Foundation, these schools have been provided with all necessary equipment, and a new education method meeting the latest standards are applied in the country.
It is also stated in the article that having founded the Friends of the Azerbaijani Culture Foundation in 1995, Mehriban Aliyeva had set herself as an object implementing this noble mission, and that she had made her contribution to liberating Azerbaijan’s national culture from the crisis and to its development by her high-level initiatives, public activity, and management qualities. Other works carried out towards preserving tangible and intangible cultural, art examples of the Azerbaijani people - which has been enjoying ancient traditions - its folklore and music, and promotion on a world scale are also brought to attention. It is further emphasized that the Heydar Aliyev Foundation has been closely inquiring about peoples’ problems, showing special care and attention towards Azerbaijanis who have become refugees and IDPs as a result of the Armenian aggression.
The author states that amnesty acts passed at the parliament following MP Mehriban Aliyeva’s initiative have been welcomed by the public with great sympathy. It is noted that enjoying wide public support, these amnesty acts were of great moral, ethical and political significance.
It is further noted that as a result of the works carried out during the period past, hundreds of secondary schools were built by the Foundation and, moreover, the project “Support to Education” was implemented with great success, and within the framework of this project, the Heydar Aliyev Foundation has constructed a girls’ school in Pakistan in place of the one destroyed as a result of an earthquake, and a French lyceum started to operate in Baku, boarding schools and kindergartens have been provided with all necessary equipment. It is noted in the article that the Foundation has carried out matchless works in the field of healthcare too and, in addition to many healthcare institutions built in the capital and the regions, it has provided support to solution of a number of problems concerning the society, and the state-of-the art Thalassemia Centre was built in Baku.
The author has also touched upon the activities of the Foundation towards promoting Azerbaijan’s culture beyond the country’s borders and states that the Foundation has exerted tireless efforts towards organizing festivals of Azerbaijani music and mugham, exhibitions, and creativity evenings of Azerbaijani poets and writers.
The article brings to the attention of the readers that Mehriban Aliyeva was honoured with the Heydar Aliyev Prize, ‘Senior Commander Cross’ Order of Merit of the Republic of Poland in 2009, Officer Degree of ‘Legion of Honour’ of France in 2010, and “Hilal-e-Pakistan” Order of Pakistan in 2015.