Mərakeş qəzetində Mehriban Əliyevanın çoxşaxəli fəaliyyəti barədə məqalə dərc olunub
Mərakeşin ərəbdilli “əl-İslah və ət-Tənmiyə” qəzetinin 5 avqust tarixli nömrəsində “Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycan cəmiyyətindəki rolu” sərlövhəli məqalə dərc olunub.
Məqalədə Mehriban Əliyevanın birinci xanım, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri, Azərbaycan Mədəniyyət Fondunun prezidenti, Milli Məclisin deputatı kimi çoxşaxəli fəaliyyəti barədə oxuculara ətraflı məlumat verilir. Genişmiqyaslı xeyriyyəçilik fəaliyyətinə, nəcib və tərəqqipərvər təşəbbüslərinə, eləcə də mədəniyyətlərarası dialoqa verdiyi töhfələrə görə Mehriban Əliyevanın 2004-cü ildə UNESCO-nun, 2006-cı ildə ISESCO-nun xoşməramlı səfiri adına, 2007-ci ildə isə “Qızıl ürək” beynəlxalq mükafatına layiq görüldüyü diqqətə çatdırılır.
Müəllif Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanda və bir sıra İslam ölkələrində sosial, mədəni layihələrə böyük töhfə verdiyini qeyd edir. Məhz Fondun dəstəyi ilə Azərbaycanda müasir məktəblərin inşa edildiyini, həmin məktəblərin bütün avadanlıqlarla təchiz olunduğunu, ən son standartlara cavab verən yeni tədris metodunun tətbiq edildiyini bildirir.
Məqalədə 1995-ci ildə Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunu yaratmış Mehriban Əliyevanın o dövrdən məhz bu nəcib missiyanı həyata keçirməyi qarşıya məqsəd qoyduğu, yüksək təşəbbüskarlığı, ictimai fəallığı və idarəçilik keyfiyyətləri ilə Azərbaycan milli mədəniyyətinin böhrandan qurtulmasına və inkişafına öz töhfəsini verdiyi qeyd edilir. Qədim ənənələrə malik Azərbaycan xalqının maddi və mənəvi mədəniyyət nümunələrinin, incəsənətinin, folklorunun, musiqisinin qorunması və dünya miqyasında təbliğ olunması məqsədilə görülən digər işlər diqqətə çatdırılır. Eyni zamanda, Heydər Əliyev Fondunun insanların problemləri ilə yaxından maraqlandığı, erməni təcavüzü nəticəsində qaçqın və məcburi köçkün düşmüş azərbaycanlılara xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyi vurğulanır.
Müəllif Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə parlamentdə qəbul olunan amnistiya aktlarının cəmiyyətdə böyük rəğbətlə qarşılandığını qeyd edir. Geniş ictimai dəstək alan bu amnistiya aktlarının böyük mənəvi-əxlaqi və siyasi məzmun kəsb etdiyi bildirilir.
Məqalədə ötən dövrdə görülmüş işlər nəticəsində Fondun xətti ilə yüzlərlə orta məktəbin tikildiyi, bununla yanaşı, “Təhsilə dəstək” layihəsinin uğurla həyata keçirildiyi, bu layihə çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun Pakistanda zəlzələ zamanı dağılmış qızlar məktəbini yenidən inşa etdirdiyi, Bakıda Fransız Liseyinin fəaliyyətə başladığı, internat və uşaq bağçalarının lazımi avadanlıqlarla təchiz olunduğu diqqətə çatdırılır. Fondun səhiyyə sahəsində də misilsiz işlər gördüyü, paytaxtda və bölgələrdə tikilən çoxsaylı səhiyyə ocaqları ilə yanaşı, cəmiyyəti narahat edən bir çox problemlərin həllinə yardım etdiyi, Bakıda müasir Talassemiya Mərkəzini inşa etdirdiyi vurğulanır.
Müəllif, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycan mədəniyyətinin və sivilizasiyasının ölkə xaricində tanıdılması istiqamətindəki fəaliyyətinə toxunur, Fondun Azərbaycan musiqisi və muğamı ilə bağlı festivalların, sərgilərin, azərbaycanlı şair və ədiblərin bədii yaradıcılıq gecələrinin təşkili ilə bağlı yorulmaz səylər göstərdiyini qeyd edir.
Məqalədə Mehriban Əliyevanın 2009-cu ildə Heydər Əliyev Mükafatı, Polşanın “Xidmətlərə görə” Böyük Komandor Xaçı, 2010-cu ildə Fransanın “Şərəf Legionu”, 2015-ci ildə Pakistanın “Hilal-e-Pakistan” ordenləri ilə təltif olunduğu oxucuların diqqətinə çatdırılır.

В марокканской газете опубликована статья о многосторонней деятельности Мехрибан Алиевой
В номере издающейся в Марокко арабоязычной газеты «Аль-Ислах ве Ат-Танмийя» за 5 августа опубликована статья «Первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева и роль Фонда Гейдара Алиева в азербайджанском обществе».
В статье читателям предоставляется подробная информация о многосторонней деятельности Мехрибан Алиевой как первой леди, президента Фонда Гейдара Алиева, посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, президента Фонда культуры Азербайджана, депутата Милли Меджлиса. Доводится до внимания, что за широкомасштабную благотворительную деятельность, благородные и прогрессивные инициативы, а также вклад в межкультурный диалог Мехрибан Алиева в 2004 году была удостоена звания посла доброй воли ЮНЕСКО, в 2006 году – посла доброй воли ИСЕСКО, а в 2007 году - международной награды «Золотое сердце».
Автор отмечает, что возглавляемый Мехрибан Алиевой Фонд Гейдара Алиева вносит большой вклад в реализацию социальных и культурных проектов в Азербайджане и ряде исламских стран. Сообщается, что именно при поддержке Фонда в Азербайджане построены современные школы, оснащенные всем необходимым оборудованием и применяющие новые методы преподавания, отвечающие самым современным стандартам.
В статье отмечается, что Мехрибан Алиева, создавшая в 1995 году Фонд друзей азербайджанской культуры, именно с того периода поставила перед собой цель осуществления этой благородной миссии, благодаря высокой инициативности, общественной активности и управленческим качествам способствовала выходу национальной культуры Азербайджана из кризиса и внесла вклад в ее развитие. Читателей знакомят с другими делами Фонда, направленными на сохранение и пропаганду в мире образцов материальной и духовной культуры, искусства, фольклора, музыки азербайджанского народа, имеющего древние традиции. Подчеркивается, что Фонд Гейдара Алиева интересуется проблемами людей, проявляет особое внимание и заботу об азербайджанцах, ставших беженцами и вынужденными переселенцами в результате армянской агрессии.
Автор отмечает, что акты амнистии, принятые в парламенте по инициативе депутата Милли Меджлиса Мехрибан Алиевой, воспринимаются в обществе с большим одобрением. Получающие широкую общественную поддержку, эти акты амнистии имеют большое морально-нравственное и политическое содержание.
В статье подчеркивается, что в результате работы, проделанной за минувший период, по линии Фонда построены сотни средних школ. Наряду с этим успешно реализуется проект «Поддержка образования», в рамках которого Фондом Гейдара Алиева в Пакистане была построена школа для девочек вместо разрушенной во время землетрясения, в Баку начал действовать Французский лицей, интернаты и детские сады оснащены необходимым оборудованием. Подчеркивается, что Фонд проделал огромную работу в области здравоохранения, построил многочисленные медицинские учреждения в столице и регионах, в том числе современный Центр талассемии в Баку.
Автор также пишет о деятельности Фонда Гейдара Алиева в области пропаганды азербайджанской культуры за пределами страны. Отмечается, что Фонд прилагает большие усилия для организации фестивалей азербайджанской музыки и мугамов, выставок, творческих вечеров азербайджанских поэтов и писателей.
До внимания читателей доводится, что в 2009 году первая леди Мехрибан Алиева была удостоена Премии Гейдара Алиева, государственной награды Польши - Большого Командорского Креста «За заслуги», в 2010 году – французского ордена Почетного легиона, в 2015 году – пакистанского ордена «Hilal-e-Pakistan».