Mehriban Əliyeva qəlbinin siyasəti
Son əlli ildə qadınların siyasətdə rolunun artması müşahidə olunur. Ölkəsinin sosial-humanitar və mədəni modernləşməsinin ilhamvericisi olan Azərbaycanın birinci xanımı da müasir dünyanın görkəmli lider qadınları sırasındadır.
Heç şübhəsiz, sonrakı dövrlərin tarixçiləri Mehriban Əliyeva fenomenini maraqla öyrənəcəklər. Bizim üçün isə bir sıra aspektlərin harmonik vəhdətindən yaranan bu fenomenin genezisini başa düşmək əhəmiyyətlidir.
Bir tərəfdən Azərbaycanda Mehriban Əliyeva kimi liderin formalaşmasını taleyin qisməti hesab etmək olar. Obyektiv desək, onun təşəbbüs və təklifləri müxtəlif sivilizasiya platformalarının qovuşuğunda yerləşən Azərbaycanın sosial-humanitar və mədəni modernləşməsinin hərəkətverici amilinə çevrilib.
Digər tərəfdən, bu fenomenin milli siyasi məkanda formalaşması faktı dünya trendinə tam uyğundur. Axı, Avrasiyanın şərqinin siyasi tarixi baxımından “Əliyeva amili” qadınların inqilabi şəkildə siyasətə qoşulmasının və onların dünya ölkələrinin çoxunun idarəçilik strukturlarına yol tapması imkanlarının genişlənməsinin qanunauyğun nümunəsidir. Bu mənada Azərbaycan Avrasiyanın tarixən təşəkkül tapmış “qadın siyasəti” dairəsində özünün mövcudluğunu bir daha diqqətə çatdırır.
Heydər Əliyev Fondu Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə əslində, Azərbaycanın qeyri-institusional inkişaf vasitəsinə çevrilib. Fond öz layihələri ilə səhiyyə, elm və təhsil sahələrində dövlət siyasətini tamamlayır, informasiya kommunikasiyaları və ətraf mühitin mühafizəsi sahələrində ölkə üçün pilot layihələr işləyib hazırlayır.
Mehriban Əliyevanın UNESCO-nun xoşməramlı səfiri və Bakıda birinci Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin rəhbəri kimi misilsiz fəallığı və nüfuzu dünya səviyyəli, genişmiqyaslı bu idman hadisəsinin təşkilində böyük rol oynayıb, bu Avropa ideyasına güclü təkan və yeni Avrasiya meyarı verdi.
Birinci xanımın Azərbaycan paytaxtının memarlıq simasının dəyişməsində rolunu da diqqətdən kənarda qoymaq olmaz. Dünyanın ən yaxşı arxitektorları tərəfindən həyata keçirilən, Bakını həqiqətən dəbdə olan müasir şəhərə çevirən bir sıra layihələr Mehriban Əliyevanın şəxsi iştirakı sayəsində mümkün olub.
Beləliklə o, öz işində iki istiqaməti – Azərbaycanın kompleks humanitar “brend” kimi dünyada irəliləməsini və ölkənin sistemli sosio-mədəni inkişafını uğurla sintezləşdirə bilib. Onun rəhbərliyi ilə bu iki proses, necə deyərlər, çiyin-çiyinə irəliləyir.
Sevindirici haldır ki, bu işlə sadəcə təyin edilmiş məmur deyil, fəal həyat mövqeyi, bitib-tükənməyən enerjisi və güclü xarizması olan mütərəqqi əqidəli bir insan məşğul olur. Ən başlıcası isə unutmayaq ki, indiki halda söhbət üç övlad tərbiyə etmiş cazibədar xanımdan gedir. Gözəllik ilə xeyirxahlığın vəhdəti onun hər addımını sosial reallığı dəyişən yaradıcılığa çevirir. Görünür, Mehriban Əliyeva fenomeninin sirri də elə bundadır...
Bütün qəlbi ilə xalqla
Məşhurluq pop-ulduzların, aktyorların və siyasətçilərin çoxuna xas olan yetərincə geniş yayılmış fenomendir. Şərti reytinqlərdə mövqe uğrunda mübarizə heç kəsi təəccübləndirmir. Bu oyunun süni şəkildə şişirdildiyini hamı başa duşur. Xalq arasında populyar olmaq isə başqa məsələdir. Bu, ani konyunkturaların təsirinə uymayan tamamilə başqa materiyadır.
Nə üçün sadə azərbaycanlılar ölkənin birinci xanımını sevirlər? Onlar Mehriban Əliyevanın timsalında “yaxasını kənara çəkən” funksioner deyil, onların istəkləri ilə maraqlanan, protokol çərçivəsindən kənara çıxmağı, hər bir ciddi problemə münasibət bildirməyi bacaran insan görürlər. Maraqlı fakt: nisbətən kiçik ölkədə o, hər gün “yerlərdən” təqribən 300 məktub alır. Ona yazırlar, çünki bilirlər ki, müraciət edib yardım, dəstək, yaxud məsləhət ala bilərlər. Azərbaycan Prezidentinin xanımı ölkə daxilindəki səfərlərdə daim onu müşayiət edir. Yəni o, necə deyərlər, göz qabağındadır və bununla da iqtidarla cəmiyyətin qarşılıqlı əlaqələrinə öz töhfəsini verir. Həm də bu, necə deyərlər, canlı töhfədir və buna görə də xalqın gözündə inzibati kommunikasiyaların standart “mexaniki” strukturlarından daha qiymətlidir, çünki xeyirxahlıq və şəfqət insanın daxilindən gəlməlidir, yoxsa ictimaiyyət onu qəbul etməyəcək. İnsanlar hiss edirlər ki, birinci xanım onların qayğıları ilə yaşayır.
Özü də bu, elə bir haldır ki, xarizmatik və cazibədar şəxsiyyət yüksək dərəcədə ziyalılıq ilə vəhdət təşkil edir. Mehriban Əliyeva istər aldığı tərbiyəyə, istər əsil-nəcabətinə, istərsə də təhsilinə görə (o, İ.M.Seçenov adına Moskva Tibb İnstitutunu bitirib) Azərbaycanın sovet dövrü ziyalıları mühitindən çıxıb. İndi dünyada bu səviyyəli başqa birinci xanım çətin tapılar. Bu məziyyətlərə malik olan elita nümayəndələri adətən soyuqqanlı olur, xalqın problem və qayğılarını ürəklərinə yaxın buraxmamağa çalışırlar. Həqiqətən, çətindir, amma Mehriban Əliyeva başqasının dərdinə ürəkdən şərik olmağı bacarır. Bunu rola girməklə imitasiya etmək mümkün deyil. Onun təbiəti belədir.
Mehriban xanımın formalaşdığı mühit Azərbaycanın tarixi ilə ayrılmaz şəkildə bağlıdır. Mehriban Əliyeva fenomeni başqa amillərlə yanaşı, həm də iki konkret ailənin – Paşayevlər ilə Əliyevlərin qohum olmasının nəticəsidir. Mehriban xanımın babası, görkəmli Azərbaycan yazıçısı və ədəbiyyatşünas alim Mir Cəlal Paşayev əslən İrandan idi. Anası Aida İmanquliyeva tanınmış ərəbşünas olub, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutuna başçılıq edib. Mehriban Əliyevanın həyat yoldaşının, indiki Prezident İlham Əliyevin atasının təqdimata ehtiyacı yoxdur: Heydər Əliyev müasir müstəqil Azərbaycanın qurucusudur. Bu fakt çox şeyə dəlalət edir...
Bu ailələr milli elitadır. Azərbaycanda onlarla səmimi qəlbdən fəxr edirlər. Özü də çox sadə bir səbəbdən - ölkəyə və xalqa görə məsuliyyət yükü real şəkildə onların çiynindədir. Onlar sınaqların və itkilərin ağrı-acısının nə demək olduğunu bilirlər. Çox vaxt görürsən ki, naz-nemətin çoxluğu elitanı zəiflədir. Bu ailələr isə, əksinə, şəxsi enerjiləri ilə islahatları sürətləndirir və stimullaşdırırlar. Heç şübhəsiz, söhbət müasir Azərbaycan tarixinin passionar şəxsiyyətlərindən gedir.
Dünya siyasəti kontekstində
Mehriban Əliyeva Azərbaycanın və postsovet məkanının ayrılıqda götürülən tarixi baxımından müstəsna, amma qlobal proseslər baxımından obyektiv qanunauyğun fenomendir. Söhbət son 50 ildə qadınların siyasətdə rolunun artmasından gedir. Bu prosesin başlanğıcını Sirimavo Bandaranaike qoyub. O, 1960-cı il iyulun 21-də Şri-Lankada dünyada ilk qadın Baş nazir olub. Onun rəhbərliyi ilə ada müstəmləkə asılılığından və müharibədən xilas olub. Sonra o, daha iki dəfə Baş nazir seçilib.
Qadınların siyasətə gəlişi nəticəsində Asiyada və bütövlükdə dünyada çoxsaylı maraqlı və mütərəqqi dəyişikliklər baş verib: Hindistanın Baş naziri İndira Qandi; ən yeni tarixdə müsəlman əhalinin üstünlük təşkil etdiyi bir ölkədə - Pakistanda ilk qadın hökumət başçısı Binəzir Bhutto; Filippində Asiyada ilk qadın prezident Kori Akino. Yəni, Asiya qitəsində siyasətin feminizasiyası məlum prosesdir.
Mehriban Əliyevanın adı, şübhəsiz ki, bundan sonra da müasir dünyanın görkəmli lider qadınları sırasında olacaq. Özü də taleyin ona nə kimi gələcək hazırlamasından asılı olmayaraq. Kim bilir, bəlkə o, ölkəsində “şaquli” siyasi xətt boyunca yüksələcək, bəlkə də “üfüqi” sosial-humanitar layihələrin sayı artdıqca onun rolu da güclənəcək. İstənilən halda o, Azərbaycanın yetkin qeyri-rəsmi lideridir.
Şəksiz ki, onun izi diplomatiya dünyasında da qalacaq. Azərbaycanın birinci xanımı sivilizasiyaların qlobal dialoquna həqiqətən müstəsna töhfə verib. Mehriban xanım Qərbdə Şərqin qeyri-rəsmi elçisidir və klassik Qərb dəyərlərinin “vətəni” olan Avropanı Asiyada və öz vətənində təmsil edir. Birinci xanımın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondu Avropada islam-xristian dialoqunda böyük rol oynamağa başlayıb. Vatikanın tarixində ilk dəfədir ki, müqəddəs xristian abidələrinin bərpasına müsəlman ölkəsində fəaliyyət göstərən bir təşkilat kömək edir. Azərbaycanın özündə Fondun təşəbbüsü ilə katolik və pravoslav kilsələri, sinaqoq təmir edilir.
Azərbaycanın öz üzərinə götürdüyü sivilizasiyalararası körpü rolu o qədər də sadə məsələ deyil. Baxın, tarixən mədəniyyətlərin və sivilizasiyaların “qovuşduğu yer” kimi inkişaf edən bir regionda – Yaxın Şərqdə indi nələr baş verir. Praktiki olaraq Yaxın Şərqin heç bir yerində uzunmüddətli sülh yaratmaq mümkün olmur. Azərbaycan tamamilə başqa nümunədir. O göstərir ki, müxtəlif sivilizasiyaların və mədəniyyətlərin platformaları arasındakı sərhəddə əmin-amanlıq hökm sürə bilər.
Prezidentin yanında
Ənənələrin əhəmiyyətli rol oynadığı hər hansı digər ölkə kimi, Azərbaycan da liderin, prezidentin siyasi zirvədə nə kimi rol oynamasından asılıdır. Prezident İlham Əliyevin sərt və prinsipial siyasi xətti Azərbaycanın modernləşməsinin şəksiz xeyrindədir. Onun siyasəti elitanı stimullaşdırır, onu daim sərvaxt saxlayır. Belə olan halda birinci xanımın rolu nədən ibarətdir?
Onun rolu Prezidentin xanımı rolu barədə adi təsəvvürlərdən xeyli yüksəkdir. Demokratiyanın Azərbaycan modelinin indiki mərhələdə inkişafı Prezidentin yanında kimin olmasından, onun komandasının şəxsən kimlərdən ibarət olmasından və ömür-gün yoldaşı Mehriban xanım kimi ən yaxın adamlarından asılıdır. O, İlham Əliyevin sərtliyini müəyyən mənada yumşaldır və eyni zamanda, sosial sahədə ölkə üçün “riskli” görünən maraqlı layihələrin həyata keçirilməsi baxımından onun hakimiyyətini gücləndirir, eləcə də iqtidarla cəmiyyətin birbaşa əlaqəsini emosional cəhətdən dolğunlaşdırır.
Nəzərə almaq lazımdır ki, o, ölkəsinin siyasi meydanında formal statusuna görə də yetərincə nüfuzlu simadır, hakim Yeni Azərbaycan Partiyası sədrinin müavinidir. Tezliklə - noyabrın 1-də ölkə parlamentinə seçkilər keçiriləcək. Hakim partiya bu seçkilərdə cəmiyyətin arzu və istəklərinə cavab vermək bacarığını sübut etməlidir. Aydın məsələdir ki, “iqtidar partiyası” Azərbaycan cəmiyyətinin ölkənin birinci xanımına bəslədiyi məhəbbət və etimaddan da güc alır.
Fikrimizi bu sözlərlə tamamlayaq: əgər Azərbaycanı başa düşmək, bu ölkəni duymaq istəyirsinizsə, onda Mehriban xanım kimi bir şəxsiyyətdən yan keçmək olmaz. Onun yeri icra hakimiyyətinin formal strukturundan kənardadır, amma İlham Əliyev hakimiyyətinin amili kimi adı böyük hərflərlə yazılan siyasətdədir. Azərbaycanın sistemli sosial-iqtisadi inkişafında onun rolunu danmaq və ya diqqətdən kənarda qoymaq olmaz. Cəsarətlə deyə bilərik ki, o, Azərbaycanın tarixində daim yaşayacaq.

Политика сердца Мехрибан Алиевой
Последние 50 лет наблюдается возрастание роли женщин в политике. В ряду выдающихся женщин-лидеров современного мира и первая леди Азербайджана - вдохновитель социогуманитарной и культурной модернизации своей страны.
Феномен Мехрибан Алиевой наверняка с интересом будут изучать историки последующих времен. Для нас же важно понять генезис этого явления, возникшего в результате гармоничного сочетания ряда аспектов.
С одной стороны, появление в Азербайджане такого лидера, как Мехрибан Алиева, можно рассматривать как удачу судьбы. Объективно говоря, ее инициативы и предложения стали движущим фактором социогуманитарной и культурной модернизации в стране, расположенной на стыке разных цивилизационных платформ.
С другой - сам факт ее возникновения в национальном политическом пространстве абсолютно вписан в мировой тренд. Ведь с точки зрения политической истории Востока Евразии «фактор Алиевой» оказывается закономерным примером революционного вхождения женщин в политику и расширения их доступа к структурам управления многих стран мира. Азербайджан в этом смысле лишь подчеркивает свое присутствие в историческом фарватере «женской политики» Евразии…
Под ее руководством Фонд Гейдара Алиева стал, по сути, внеинституциональным инструментом развития Азербайджана. Своими проектами фонд заполняет лакуны госполитики в сфере здравоохранения, науки и образования, прорабатывает пилотные для страны проекты в информационных коммуникациях и защите окружающей среды.
Беспрецедентная активность и авторитет Мехрибан Алиевой в качестве посла доброй воли ЮНЕСКО и главы Организационного комитета первых Европейских игр в Баку сыграли огромную роль в организации масштабного спортивного события на мировом уровне,  придав мощный импульс и новое евразийское измерение этой европейской идее.
Нельзя обойти вниманием роль первой леди в изменении архитектурного облика азербайджанской столицы.  Целый ряд проектов, реализованных лучшими архитекторами мира, сделали Баку действительно модным и современным городом, стали возможны благодаря личному участию госпожи Алиевой.
Таким образом, она сумела в своей работе удачно синтезировать два направления: продвижение Азербайджана в мире как комплексного гуманитарного «бренда» и системное социокультурное развитие страны. Два процесса под ее руководством идут, что называется, рука об руку.
Отрадно, что этим делом занимается не просто назначенный чиновник, а человек прогрессивных убеждений, с активной жизненной позицией, колоссальной энергией и мощной харизмой. Самое главное, не будем забывать, мы в данном случае говорим об очаровательной женщине, воспитывающей троих детей. Соединение красоты и доброты делает каждый ее шаг творчеством, изменяющим социальную реальность. В этом, пожалуй, и есть секрет Алиевой…
Душой с народом
Известность - достаточно распространенный феномен, присущий многим поп-звездам, актерам и политикам. Борьба за позиции в условных рейтингах никого не удивляет. Все понимают искусственную раздутость этой игры. Другое дело - народная популярность. Это совсем другая материя, которая мало подвержена сиюминутным конъюнктурам.
Почему простые азербайджанцы любят свою первую леди? В Мехрибан Алиевой они видят не «удаленного» человека-функцию, а человека, сопряженного их чаяниям, который способен выйти за рамки протокола, отозваться на любые серьезные проблемы. Удивительный факт: в относительно небольшой стране она получает «с мест» около трехсот писем ежедневно. Ей пишут, зная, что могут обратиться и получить помощь, поддержку или совет. Супруга президента Азербайджана постоянно сопровождает его в поездках по стране. То есть она, что называется, на виду и тем самым вносит свой вклад во взаимосвязь власти и общества. Но ее лепта одушевлена и тем ценнее в восприятии народа, чем стандартные «механические» структуры административных коммуникаций. Доброту и участие не сыграешь на публике. Люди чувствуют, что она живет их заботами.
К тому же это тот случай, когда харизматическая и обаятельная личность сочетается с высокой степенью интеллигентности. Мехрибан Алиева вышла из среды советской азербайджанской интеллигенции: и по воспитанию, происхождению, и по образованию (окончила Московский медицинский институт имени И.М. Сеченова). Вряд ли сейчас в мире мы найдем другой пример такого уровня первой леди. С бэкграундом, как у нее, представители элиты обычно отстраненно холодны, стараясь не впускать проблемы и заботы народа в свое сердце. Действительно, это трудно. Но Мехрибан Алиева оказалась способна к такому сердечному сопереживанию. Это нельзя сыграть или имитировать. Такова ее природа!
Среда, откуда вышла госпожа Алиева, неразрывно связана с историей Азербайджана. Феномен Мехрибан Алиевой среди прочего - результат соединения двух конкретных семейств - Пашаевых и Алиевых. Дед Мехрибан ханум по отцу, азербайджанский писатель и литературовед Мир Джалал Пашаев, был родом из Ирана. Мать - Аида Имангулиева являлась известным арабистом, возглавляла Институт востоковедения АН Азербайджана. Отца ее мужа, нынешнего президента Ильхама Алиева, представлять не надо: Гейдар Алиев — создатель современного Азербайджана. И этим уже многое сказано…
Эти семьи - национальная элита. Ими искренне гордятся в Азербайджане по той простой причине, что они реально несут на себе бремя ответственности за страну и народ. Знают цену испытаниям и горечь от потерь. Часто бывает, что доступ к благам расслабляет элиту, эти же семьи, напротив, электризовали и стимулировали реформы своей личной энергией. Несомненно, речь идет о пассионарных личностях современной азербайджанской истории…
В контексте мировой политики
Мехрибан Алиева - исключительное явление с точки зрения отдельно взятой истории Азербайджана и постсоветского пространства, но объективно закономерное с точки зрения глобальных процессов. Речь идет о возросшей роли женщин в политике последние 50 лет. Начало этому процессу положила Сиримаво Бандаранаике, которая 21 июля 1960 года стала первой в мире премьер-министром Шри-Ланки. Под ее руководством остров освободился от колониальной зависимости и войны. Затем еще два раза она становилась премьером.
Множество интересных и прогрессивных перемен в Азии и в мире в целом были следствием прихода женщин в политику: Индира Ганди, премьер-министр Индии; Беназир Бхутто в Пакистане - первая в новейшей истории женщина - глава правительства в стране с преимущественно мусульманским населением, Кори Акино на Филиппинах, первая женщина-президент в Азии. Так что для Азиатского континента процесс феминизации политики — явление известное.
Имя Мехрибан Алиевой наверняка будет в ряду выдающихся женщин - лидеров современного мира. Причем вне зависимости от того, какое будущее ей уготовила судьба. Кто знает, может случится возрастающее движение вверх по политической вертикали своей страны. А возможно, ее роль будет расширяться количеством «горизонтальных» социально-гуманитарных проектов. В любом раскладе она - состоявшийся неформальный лидер Азербайджана.
Наверняка ее след останется и в мире дипломатии. Вклад первой леди Азербайджана в глобальный диалог цивилизаций действительно исключителен. Мехрибан ханум оказалась неформальным послом Востока для Запада и представляет Европу, «родину» классических западных ценностей, в Азии и у себя на родине. Фонд Гейдара Алиева под руководством первой леди стал играть большую роль в европейском исламо-христианском диалоге. Впервые в истории Ватикана организация, функционирующая в мусульманской стране, оказывает содействие реставрации священных христианских памятников. В самом Азербайджане на средства Фонда проводится ремонт католических, православных церквей, синагог.
Роль цивилизационного моста, которую взял на себя Азербайджан, не так проста. Посмотрите, что происходит на Ближнем Востоке, в регионе, исторически развивавшемся как «место стыка» между культурами и цивилизациями. Практически нигде там не удается сохранить мир на длительное время. Азербайджан - пример совсем другого рода, он показывает, что граница между платформами разных цивилизаций и культур может быть мирной.
Рядом с президентом
Как и любая другая страна, где значительную роль играют традиции, Азербайджан зависим от того, какую роль на политической вершине играет лидер, президент. Жесткая и принципиальная политическая линия Ильхама Алиева — безусловное благо для азербайджанской модернизации, его политика стимулирует элиту, сохраняет ее в тонусе. Какая в таком случае роль первой леди?
Ее роль значительно больше обычного понимания роли супруги президента. Азербайджанская модель демократии на данном этапе развития зависит от того, кто стоит рядом с президентом, из кого персонально состоит его команда и максимально близкие люди, такие как супруга Мехрибан ханум. Она в некотором смысле смягчает жесткость Ильхама Алиева и в то же время усиливает его правление как в плане реализации интересных «венчурных» для страны проектов в социальной сфере, так и эмоционально насыщая линию прямого контакта власти и общества.
Нужно учитывать, что она и по формальному статусу достаточно влиятельная фигура в политическом поле своей страны, являясь заместителем председателя правящей партии «Ени Азербайджан». Вскоре, 1 ноября, состоятся выборы в парламент страны, где правящая партия должна доказать свою способность отвечать чаяниям общества. Понятно, что «партия власти» подпитывается и той любовью, и доверием, которое обращено азербайджанским обществом к своей первой леди.
Подводя итоги, скажем так: если вы хотите понять Азербайджан, почувствовать эту страну, то обойти фигуру госпожи Алиевой просто невозможно. Ее место вне формальной структуры исполнительной власти, но она есть в политике с большой буквы как фактор правления Ильхама Алиева. Ее роль в системном социально-экономическом развитии Азербайджана невозможно игнорировать или обойти вниманием. Можно смело утверждать, что она останется в истории Азербайджана навсегда.