XX əsrdə Azərbaycan tarixinin önəmli, əlamətdar bir mərhələsi var: 60-cı illərin sonundan başlanan və XXI əsrə adlayan tarixi zaman. İlk baxışda quru statistika və faktlarla dolu, möhtəşəm, ziddiyyətli, enişli-yoxuşlu bir dövrün mənzərəsi yaranacaq. Lakin ikicə kəlmə söz tarix səhifələrini canlandırıb, uğurları, itkiləri, tərəqqi və inkişafı onlarca müfəssəl cədvəldən, araşdırmalardan qat-qat tutumlu əks etdirə bilər. Heydər Əliyev. Tarix salnaməsinin XX əsr üçün taleyüklü səhifələrinin iştirakçısı, yaradıcısı, aparıcısı. 30 ildən artıq Azərbaycanın məsuliyyətini öz çiyinlərində daşıyan, onu bir dövlət və millət kimi tarixin sınaqlarından çıxaran Vətəndaş, Şəxsiyyət, Lider. Mənim də mənsub olduğum nəsil üçün - dünyaya 60-cı illərdə göz açanlara o, ailə üzvü qədər yaxın və doğmadır. Və bu yaxınlıq tamamilə təbiidir.
Hələ məktəb illərindən universitetə qədər, oradan da müstəqil həyata vəsiqə alanlar üçün Heydər Əliyev möhkəm iradəsi, təşkilatçılıq və dövlətçilik vərdişlərinin unikal virtuozluğu ilə heyran edən, geniş erudisiyası, qibtə ediləcək işgüzarlığı, sənətə vurğunluğu və sənət adamlarına himayədarlığı ilə örnək bir lider olmaqla yanaşı, həm də bizim gündəlik həyatımızın, məişətimizin təcridedilməz bir hissəsi idi.
O zamanın qanunlarına görə yaşayan bir cəmiyyətdə respublika başçısının, sözün yaxşı mənasında, millətpərəst bir insan olması onun həyatının nə qədər maneələrlə, üstüörtülü təhlükələrlə, daxili sarsıntılarla dolu olduğunu göstərir. Başqa cür ola da bilməzdi! Axı Azərbaycan üçün Heydər Əliyev möhkəm sipər, dayaqdır. Bunu bizim nəslimiz 80-ci illərin sonunda Vətənin üstünü qara buludlar alanda - Qarabağ savaşında, 20 Yanvar faciəsində haqsızlıq və laqeydlik ilə üz-üzə qalanda hiss etdi. Onun Azərbaycan üçün varlığının talenin Tanrı payı olduğunu onda dərindən duyduq. Hiss etdik ki, “Azərbaycan və Heydər Əliyev qırılmaz tellərdir” kəlmələrinin ifadəsi adi ritorika deyil.
Tərəqqisi üçün çalışdığı, mədəniyyəti, keçmişi ilə fəxr etdiyi, nəsillərinin gələcəyi üçün düşündüyü Vətən – Azərbaycanın taleyi onun adi insan taleyi ilə əbədi olaraq bağlandı.
Hüseyn Cavidi uzaq soyuq Sibirdən Vətəninə qaytaranda, dahi həmvətənlərinin xatirəsini əbədiləşdirmək üçün bir-birindən əhəmiyyətli tarixi-mədəni layihələri reallaşdıranda, yüzlərlə gənci keçmiş SSRİ-nin aparıcı ali məktəblərinə oxumağa göndərəndə, mənəvi irsimizin qorunması, təbliği ilə bağlı məsələləri daim diqqət mərkəzində saxlayanda o, bizlərə “Bu Vətən sənin, mənim, hamımızındır” kəlmələrinin əsl mahiyyətini anladan həyat dərsi keçirdi. 1993-cü ildə yenidən Azərbaycan tarixini yaradan Heydər Əliyevi dəstəkləmək üçün meydanlara yığışan, onun səsinə səs verən milyonlarla azərbaycanlı arasında biz də – dünyaya 60-ci illərdə göz açanlar da var idik.
Mənim həmyaşıdlarım həyatlarındakı Heydər Əliyev mərhələsinin bu gününü yaşayır, yenə də həyat dərsi keçir. Bu dərs onun timsalında ruhun, iradənin gücünə, insanın məğlubedilməzliyinə inam dərsidir.

В истории Азербайджана XX века есть один, значимый этап: начавшийся в конце 60-х годов и перешагнувший в XXI век исторический период. С первого взгляда возникает грандиозная, противоречивая, со своими взлетами и падениями, с сухими статистическими данными и фактами картина. Но достаточно два слова - и страницы истории оживут, успехи и потери, прогресс и развитие намного яснее раскроются, отразятся, чем в самых обширных и точных отчетах и графиках. Гейдар Алиев участник и создатель судьбоносных страниц нашей истории в XX веке. Свыше 30 лет ответственный за Азербайджан Гражданин, Личность, Лидер. Для моего поколения - людей, родившихся в 60-е годы, - он как член семьи, близкий и родной. И эта близость абсолютно естественна.
Наряду с тем, что крепкий характер, поражающие уникальной виртуозностью организаторские и государственные навыки, широкая эрудиция, завидная работоспособность, влюбленность в искусство и всеобъемлющая поддержка деятелей культуры были примером для тех, кто получал путевку в самостоятельную жизнь, - так же Гейдар Алиев был неотъемлемой частью нашей ежедневной жизни, быта.
В обществе, живущем по законам того времени, у главы республики - человека глубоко национального толка, в хорошем понимании этого слова, - были огромные трудности, скрытые опасности, внутренние переживания. Но по-другому не могло и быть! Ведь для Азербайджана Гейдар Алиев крепкая броня, опора. Наше поколение почувствовало это в конце 80-х годов, когда черные тучи покрыли небо Родины, в период карабахской войны, во время трагедии 20 января, столкнувшись лицом к лицу с несправедливостью и безразличием. Тогда мы глубоко почувствовали, что его бытие для Азербайджана - это Божественный дар судьбы. Мы поняли, что фраза «Азербайджан и Гейдар Алиев – неразрывны» - не простая риторика.
Он всегда старался ради прогресса Родины, он всегда гордился культурой и историей страны, его всегда волновала судьба будущего поколения. И не удивительно, что судьба Родины - Азербайджана навсегда переплелась с его человеческой судьбой.
Возвращая из холодной Сибири на Родину прах Гусейна Джавида, претворяя в жизнь значимые историко-культурные проекты по увековечению памяти выдающихся соотечественников, направляя сотни молодых граждан Азербайджана на учебу в ведущие высшие учебные заведения бывшего СССР, постоянно держа в поле зрения вопросы сохранения и пропаганды духовного наследия, он преподал нам жизненный урок, разъясняя суть фразы «Эта Родина твоя, моя, наша». Среди миллионов азербайджанцев, собиравшихся на площади в знак поддержки Гейдара Алиева, с 1993 года вновь создающего историю Азербайджана, были и мы, родившиеся в 60-х годах.
Мое поколение и сегодня, в эпоху Гейдара Алиева, вновь проходит жизненный урок. В его лице это урок веры в силу духа, воли, характера, непобедимость Человека.