Qarabağ muğam məktəbi
Xalqımızın köklü mədəni dəyərlərinin ayrılmaz hissəsi olaraq qəbul edilən Azərbaycan muğamı 2003-cü ildə UNESCO tərəfindən Bəşəriyyətin Şifahi və Qeyri-Maddi İrsinin Şah Əsərləri siyahısına daxil edilmişdir.
Çoxəsrlik tarixə malik olan Azərbaycan muğamı, mütəxəssislərin rəyinə görə, Şərq İntibahı çağında özünün çiçəklənmə dövrünü yaşamışdır. Sonrakı dövrlər bu sənətin mahiyyət və məzmununu əsla dəyişdirə bilməmişdir. Bu gün də muğam bir tərəfdən keçmişdən bu günə yaşayan mənəvi sərvət, digər tərəfdən isə son dərəcə çağdaş sənət aləmi kimi bütün varlığı ilə yaşamaqdadır. Burada sənətin ənənə ilə qəti olaraq müəyyən edilmiş normaları və yaradıcılıq prosesindəki improvizasiya imkanları heyrətamiz bir vəhdət, ahəngdarlıq təşkil edir.
Muğam zəngin fəlsəfi və ədəbi zəmində təşəkkül tapan bir musiqidir. Muğam ifaçısı isə elə bil qədim sehrkarlıq ayininin nəsillərdən-nəsillərə ötürücüsüdür. Bu zaman o, insanlara əbədi həqiqətlər haqqında düşünmək və mənəvi rahatlıq tapmaq imkanı yaradır. Xalqın mədəni-mənəvi irsinin ilkin kökləri yaradıcı başlanğıc kimi həmişə ən böyük sirr olaraq qalır. Heç bir nəzəriyyə bu yaradıcılığın ən incə çalarlarını belə, olduğu kimi çatdırmaq iqtidarında deyil. Yalnız muğam ifaçıları həmin sirri fəhmlə duyaraq öz ifaları ilə bu sənətə həyat verməyə qadirdirlər.
Azərbaycan klassik poeziyası parlaq fikir və obrazlarla zəngindir. Bu poeziyanın rəmzlərlə dolu dili, qəzəllərin konteksti yalnız Şərq fəlsəfəsini oxuyub dərindən mənimsəyənlərə agah olur.
Muğamlarda işlədilən qəzəllərin ecazkarlığını anlayıb duymaq qabiliyyəti muğam ifaçılarında hələ uşaq yaşlarında ikən formalaşır. Muğam ifaçılarının heç biri sizə ayrı-ayrı şairlərin nə qədər qəzəlini əzbər bildiklərini dəqiq söyləyə bilməzlər. Lakin müxtəlif mövzularla bağlı hər hansı bir fikri çatdırmaq zərurəti yarananda onlar yaddaşlarındakı qəzəl misralarını bədahətən ifa edirlər.
Muğam Azərbaycan bəstəkarlarının həmişə ilham mənbəyi olmuş və hər zaman da belə olaraq qalacaqdır. Klassik muğamlar əsasında yaradılan simfonik muğamlar Şərqdə də, Qərbdə də böyük uğur qazanmışdır. Muğam aləmi yaradıcılıq axtarışları və interpretasiyalar baxımından müasir bəstəkarlar üçün həqiqətən geniş imkanlar açır.
Azərbaycanda həm solo ifada, həm də instrumental muğamlar geniş yayılmışdır. İnstrumental muğam ifaçıları dəstəsi müxtəlif ola bilər. İnstrumental muğamın zirvəsi solo ifadır. Muğam oxuyanları Azərbaycanda ənənəvi olaraq xanəndə adlandırırlar. Milli alətlərdə xanəndənin ifasını müşayiət edən dəstənin tərkibi müxtəlif saylı olur: üçlükdən – tar, kamança, dəfdən tutmuş bütöv bir orkestrə qədər.
Azərbaycanda bir neçə tanınmış muğam ifaçılıq məktəbi var. Muğam bütün ölkədə yayılsa da, onun əsas ocaqları özlərinin müstəqil məktəblərini yaratmış muğam yaradıcılığı mərkəzləri kimi Bakı, Şamaxı, Gəncə, Naxçıvan və Şuşa sayılır. Xüsusi maraq doğuran Qarabağ muğam məktəbi əsasən Şuşada formalaşmışdır.
İfaçıların məhz Qarabağ torpağında dünyaya göz açması onların taleyini əvvəlcədən müəyyən etmişdir. Yaxşı səsi olan hər kəsin doğulması üçün Qarabağ – fərqi yoxdur, istər dağlıq olsun, istər aran – doğrudan da ideal bir yer idi. Çünki, bu yerlərin sakinləri imkan düşən kimi nəinki istənilən xalq mahnısını oxuyan, həm də musiqini qiymətləndirməyi bacaran, muğam ustalarını şərəflə yüksəldən insanlar idi.
Deyirlər, muğam insan qəlbinə zənginlik verir, onu ən saf, ən səmimi duyğular üstündə kökləyir. Qarabağda bu, insanla təbiət arasında qarşılıqlı şəkildə baş verir: qəlblərə gərək olan zənginliyi isə ilk öncə təbiət verir. Ona görə bu yerlərdə qəlblər bütünlüklə gözəlliyə, o cümlədən də musiqiyə son dərəcə həssasdır.
Qarabağ muğam məktəbinin nümayəndələri Azərbaycan xalqının musiqi mədəniyyətini inkişaf etdirməklə, öz həmvətənlərinin ağıllarına, hiss və duyğular aləminə nəcib təsir göstərmişlər. Bu yerlərin təbiətindən keçib gələn, ruhu oxşayan həmin gözəllikdir ki, nadir musiqi mədəniyyətində öz əksini tapmışdır. Qarabağ muğam məktəbinin rəmzinə çevrilən məşhur “Qarabağ şikəstəsi” buna bariz nümunədir.
Qarabağ müğənnilərinin əksəriyyəti Şuşada doğulmuşdur. Şuşa mövzusu, alınmaz qala və mənəvi istehkam olan Şuşanın Azərbaycan mədəniyyətində müqəddəs məbəd obrazı onların bütün yaradıcılığından qızıl xətt kimi keçən əbədi leytmotivdir.
Şuşanın tarixi hər bir şuşalıya tək Qarabağa aid müxtəlif salnamələrdən deyil, həmçinin dünənin və bu günün ayrılmaz parçası olan “Qarabağnamə”lərdən - Qarabağın tarixi, musiqisi, ədəbiyyatı, memarlığı və mədəniyyətinə həsr olunmuş elmi işlər toplusundan məlumdur. Bu topluda tarixi həqiqətlər, dünənin və bu günün reallıqları bir-birini tamamlayaraq vahid ahəngdarlıq təşkil edir. Bu yerlərin qədim tarixi və əsrarəngiz təbiəti Qarabağı muğamın əsas mövzusuna çevirmişdir.
Şuşa dünyaya çox musiqiçi bəxş etmişdir. Onların bir qismi özünə Şuşalı təxəllüsü götürmüşlər. Bu isə Sergey Yeseninin məşhur “Şair deyilsə Şirazdan deyil, müğənni deyilsə Şuşadan deyil” ifadəsini xatırladır. Şuşa dünyaya o qədər ustad müğənnilər, bəstəkarlar və musiqişünaslar bəxş edib ki, onlar haqqında bilgilərdən ifaçılıq ustalığı üzrə xüsusi ensiklopediya yaratmaq olar.
Mədəniyyət beşiyi olan bu şəhərin abu-havası məşhur yazıçı Aleksandr Dümanın “Qafqaz səfəri” əsərində öz əksini tapmışdır. Kitabda bu yerlərin gözəlliyindən, Azərbaycan xalqının qonaqpərvərliyindən, Qarabağ xanlığından, o dövrün tanınmış şairəsi Natəvandan və s. bəhs edilir.
Şuşanı haqlı olaraq həmişə Şərqin musiqi konservatoriyası adlandırıblar. Məşhur müğənniləri dinləmək və ya ifaçılıq dərsi almaq üçün hər yerdən bura musiqi həvəskarları axışıb gəlirdilər. Lakin bu şəhər təkcə musiqiçiləri ilə şöhrət qazanmamışdır. Əsrarəngiz təbiət amili, saf, dupduru bulaqlar bu yerlərin şöhrətini daha da artırırdı. Bu diyarın ən məşhur bulağı olan İsa bulağını isə çoxları Şuşanın rəmzi hesab ediblər.
Sanki göylərə ucalan dağlar burada son dərəcə gözəl bir yaylanı dövrələmiş və öz akustikasına görə tayı-bərabəri olmayan açıq zal yaratmışdır. Musiqi səsləndirmək üçün bundan gözəl məkan təsəvvür etmək mümkün deyil. Dağların üzük qaşı kimi dövrəyə aldığı və Cıdır düzü adlanan bu yayla şöhrətli müğənnilər görmüş, onların səsini, avazını dinləmişdir. Dəcəl şuşalı uşaqlar əllərinə fürsət düşən kimi təbiətin bu möcüzəli guşəsində “şıltaqlıqlar” etməkdən çəkinməzdilər. Muğam ifaçılığının əlifbasını yenicə mənimsəyən uşaqların cingiltili səsləri hər gün müxtəlif aşırımlardan, zirvələrdən dalğa-dalğa Şuşanın üzərinə yayılar, sıldırım qayalarda, dərələrdə əks-səda verərək, beləcə birləşib vahid axarda qovuşardı. Bulaqların şırıltısı, yarpaqların pıçıltısı və quşların cəh-cəhi ilə müşayiət olunan belə görünməmiş polifoniyanı yalnız uşaq təxəyyülü yarada bilərdi.
Şuşa məhz muğam məclisləri ilə o qədər şöhrətlənmişdir ki, nəticədə musiqi mədəniyyəti baxımından Qafqazda nadir məkana çevrilmişdir. “Şuşada uşaqlar “Segah” üstə ağlayır, “Şahnaz” üstə gülürlər” və xalqın dilinə daxil olan digər bu kimi başqa məsəllər muğamın Azərbaycan xalqının həyatındakı əhəmiyyətli rolundan xəbər verir. Başqa cür ola da bilməzdi. Çünki burada dünyaya göz açanlar uşaq yaşlarından, inkişaf səviyyəsi və sosial vəziyyətlərindən asılı olmayaraq, istər-istəməz əbədi musiqi bayramının iştirakçısına çevrilirdilər.
Yazıçı Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev deyirdi ki, XIX əsrin ikinci yarısında Bakıda, Şamaxıda, Aşqabadda, Tehranda və ya İstanbulda musiqiçilərlə rastlaşsanız, hökmən onların arasında şuşalı olduğunu görəcəksiniz.
XX əsrdə Qarabağ musiqi məktəbi dünyaya bir çox tanınmış musiqiçi bəxş etmişdir. Qarabağda keçirilən musiqi festivalları və müsabiqələri yeni istedadların üzə çıxması və inkişafına təkan vermiş və muğam sənətinin dünyada tanıdılmasına şərait yaratmışdır. Buna misal olaraq 1987-ci ildə Şuşada keçirilən “Xarı bülbül” ümumittifaq musiqi festivalını göstərmək olar. “Xarı bülbül” bu yerlərdə bitən nadir çiçəyin adıdır.
Təəssüflər olsun ki, Azərbaycana qarşı irəli sürülmüş ədalətsiz torpaq iddiaları nəticəsində başlayan münaqişə, Qarabağ və ətraf rayonların, o cümlədən Qarabağın mədəniyyət mərkəzi hesab olunan Şuşanın erməni işğalçıları tərəfindən zəbt olunması muğam sənətinin parlaq nümayəndələrini məcburi köçkünlərə çevirdi. Münaqişə burada əsrlər boyu yaradılmış mədəniyyət, tarixi və memarlıq abidələrinin dağıdılmasına səbəb oldu. Buna baxmayaraq, Qarabağ bülbülləri hələ də oxumağa davam edir. Lakin, bu gün onların ifasında qəm, qüssə və kədər hiss olunur.
Heydər Əliyev Fondunun “Qarabağ xanəndələri” layihəsində xalqımızın musiqi mədəniyyətinin inkişafında xüsusi rolu olan Qarabağ muğam məktəbinin 24 nümayəndəsinin səs yazıları dinləyicilərə təqdim edilir. Bu səs yazıları müxtəlif illərə məxsusdur.
Dünya qloballaşır. Bu qloballaşan aləmdə ildırım sürətilə dəyişikliklər baş verir. Biz hamımız birlikdə bundan sonrakı inkişafımızın əsaslarını yaratmalıyıq. Yeniliklər isə ənənə ilə sıx bağlı olmalıdır. Məhz ənənənin təsir qüvvəsinə əsaslanaraq, hər bir xalqın milli mədəniyyət arxetiplərini qorumaqla elə bir dünya yaratmalıyıq ki, orada həmin ənənələri qoruyub saxlamaq və yaşadıb inkişaf etdirmək mümkün olsun. UNESCO-nun şifahi və qeyri-maddi irsin qorunması üzrə Konvensiyası məhz həmin məqsədlərə xidmət edir.

The Garabagh mugham school
Accepted as an integral part of our nation’s fundamental cultural values, the Azerbaijani mugham was, in 2002, included by UNESCO in the List of Masterpieces of Mankind’s Verbal and Intangible Heritage.
With centuries-old history, the Azerbaijani mugham has, according to experts’ opinion, lived its flourishing period at the time of Eastern Renaissance. Following periods could not at all change the essence and meaning of this art. Today the mugham is living as a spiritual wealth of the past, on the one hand, and as an extremely modern world of art, on the other. Here, the norms of art strictly defined as a tradition and the opportunities of improvisation in the process of activity harmonize in striking unity.
Mugham is a kind of music formed on the rich philosophical and literary ground. And a performer of mugham plays the role of a transferor of this ancient ceremony of magic from generations to generations. In doing so, he gives people a chance to think about eternal truths and find a spiritual peace. First roots of the nation’s cultural and spiritual heritage have always remained the biggest secret as a creative start. No theory is capable of delivering the most delicate tinges of this creation as it used to be. Only mugham performers are capable of reviving this art with their performances, feeling that secret by apprehension.
The Azerbaijani classical poetry is rich in bright ideas and images. Only those who have read and profoundly mastered the Eastern philosophy know the language of this full of hints poetry, and context of ghazals (a kind of eastern poem).
The aptitude of understanding and feeling the miracle of ghazals used in mughams are formed in mugham performers since the years of childhood. None of the mugham performers can exactly tell you how many ghazals of individual poets he knew by heart. However, if there is a necessity to deliver any idea associated with various subjects, they perform extempore hemistiches of ghazals in their memory.
Mugham has always been the source of inspiration for Azerbaijani composers and will always remain as such. Symphonic mughams created on the basis of classic mughams have had success both in the Orient, and also in the West. The world of mugham opens wide opportunities for contemporary composers in terms of creative quests and interpretations.
Both mughams in solo performance and also instrumental mughams have widely spread in Azerbaijan. The solo performance is the peak of an instrumental mugham. In Azerbaijan, mugham singers are traditionally called as khanende. Composition of a group with national instruments accompanying the performance of khanende may be different, from a trio comprised of tar, kamancha and daf (tambourine) to a whole orchestra.
There are a number of well-known schools of mugham performers. Although mugham has spread throughout the country, Baku, Shamakhy, Ganja, Nakhchyvan and Shusha are considered to be the main hotbed of mugham as centres for creation of mugham with their own independent schools. The Garabagh Mugham School, which arouses a special interest, has been formed in Shusha.
The fact that performers were born just in Garabagh soil has in good time defined their destiny. Garabagh, either upland or lowland, was indeed an ideal place for anyone with a good voice. As citizens of these places were those people that not only sang any popular song, but also could appreciate the music and raise the masters of mugham to fame.
They say the mugham gives richness to a human soul, tunes him up to the most pure and sincere feelings. In Garabagh, this occurs between the nature and a human being: the richness needed for souls is first given by the nature. Therefore, souls in these places are extremely sensible to beauty, including music.
Representatives of the Garabagh Mugham School have nobly influenced their countrymen’s thinking, feeling and senses, by developing the Azerbaijani nation’s musical culture. It is that beauty, which has come through the nature of these places that has found its reflection in the unique musical culture. The famous “Garabagh Shikastasi”, which has become a symbol of the Garabagh Mugham School, is an obvious example to this.
Majority of the Garabagh singers was born in Shusha. The subject of Shusha, an unconquerable fortress and spiritual fortification, the image of Shusha in the Azerbaijani culture as a sacred temple, is an eternal leitmotif passing through their whole activity as a golden line.
The history of Shusha is known to the people of Shusha not only from various chronicles related to Shusha, but also from “Garabaghname”s - the collection of scientific works devoted to the history, music, literature, architecture and culture of Garabagh, which is an integral part of yesterday and today. In this collection, historical truth and realities of yesterday and today form a single harmony. Ancient history and mysterious nature of these places has turned Garabagh into the main subject of mugham.
Shusha has given many musicians to the world. Part of them received a pseudonym of Shushaly. And this reminds Sergey Yesenin’s well known saying: “If not a poet, then not from Shiraz, if not a musician, then not from Shusha”. Shusha has given to the world so many talented singers, composers and music experts that a special encyclopaedia may be created on their mastery using information about them.
The climate of this town, a cradle of culture, has found its reflection in the “Trip to Caucasus” by famous writer Alexander Dumas. The book tells about the beauty of these places, hospitality of Azerbaijani people, Garabagh khanate, well-known poetess of that period Natavan etc.
Shusha has always been called the conservatory of the Orient. Musicians-amateurs used to come here from everywhere to listen to famous singers or receive lessons of performance. But this town has gained fame not only due to its musicians. Magnificent natural world, the purest springs have made these places more famous. The Isa Bulaghy (the spring of Isa), the most famous spring of this place, was considered by many people as the symbol of Shusha.
Mountains, as if rising to the sky, have encircled an extremely beautiful plateau here and created an open hall unmatched by its acoustics. No better place may be found to sound music. Encircled by mountains as a precious stone and called as Jydyr plain, this plateau has seen well-know singers, and listened to their sweet voices.
Naughty children of Shusha used to come to this magnificent corner of the nature as they had a chance and not refrain from “fretfulness”. Ringing voices of children, who had just mastered the primer of the mugham mastery, spread always from various passes, heights on Shusha, echoed on steep rocks and valleys and, having united, joined in a single stream. Such an invisible polyphony accompanied by the murmur of springs, whisperings of leaves and warble of birds could only be created by a child’s imagination.
Shusha was so famous just for its mugham ceremonies that, as a result, it turned into a unique place in the Caucasus in terms of musical culture. “In Shusha children cry on “Segah” and smile on “Shahnaz” and such other sayings that have entered the peoples’ language are telling about the mugham’s essential role in the life of the Azerbaijani people. It could not have been otherwise. As everyone born into this world became a participant of literary and musical festivities from the childhood, regardless of the level of development and social condition.
Writer Abdulrahim bey Hagverdiyev said if you had met in the second half of XIX century musicians in Baku, Shamakhy, Ashgabat, Tehran or Istanbul, you would definitely have seen among them one from Shusha.
In XX century, the Garabagh music school gave many well-known musicians to the world. Music festivals and contests held in Garabagh have stimulated discovery of new talents and their development, and created conditions for the promotion of mugham throughout the world. “Khary bulbul” all-USSR music festival held in 1987 in Shusha may be brought as an example. Khary bulbul is the name of a rare flower growing in these places.
Unfortunately, the conflict incited as a result of unfair territorial claims brought against Azerbaijan, the occupation by Armenian invaders of Garabagh and surrounding districts including Shusha, which was considered to be the cultural centre of Garabagh, have turned the bright representatives of the mugham art into internally displaced people. The conflict caused destruction of cultural, historical and architectural monuments created here for centuries. Nevertheless, Garabagh bulbuls are still going on singing. However, grief, sorrow and melancholy is being felt today in their performance.
In the project “Singers of Garabagh” of the Heydar Aliyev Foundation, recordings of 24 representatives of the Garabagh Mugham School, which has played a special role in the development of our people’s music culture, are presented to listeners. These recordings relate to different years.
The world becomes globalized. Very rapid changes occur in this globalized world. We all together have to create the grounds for our future development. And innovations should be closely tied with traditions. Just relying on the tradition’s power of impact, we should, by preserving every nation’s cultural archetypes, build such a world, in which it would be possible to preserve and develop these traditions, allowing them to live.