Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva 2017-ci il noyabrın 14-də Fransada səfərdə olub.
Bakının “Expo 2025” Sərgisinə namizəd şəhər olması şərəfinə qəbul
Noyabrın 14-də Parisdə, Royal Pavilyonda Azərbaycanın paytaxtı Bakının Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun 2025-ci ildə keçiriləcək Ümumdünya Sərgisinə namizəd şəhər olması münasibətilə qəbul təşkil edilib.
Bakının “Expo 2025” Ümumdünya Sərgisinə namizəd şəhər olması şərəfinə təşkil edilən qəbulda Azərbaycanın və Fransanın tanınmış ictimai-siyasi xadimləri, diplomatik korpusun nümayəndələri və digər nüfuzlu şəxslər iştirak ediblər.

On November 14, 2017, First Vice-president of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva was on a visit to France.
A reception in Paris on the occasion of Baku's being a candidate-city for "Expo-2025" Exhibition
On November 14, a reception was hosted at the Royal Pavilion, Paris, on the occasion of Azerbaijani capital Baku’s being a candidate-city for the World Exhibition to be held by the International Bureau of Exhibitions (Bureau International des Expositions (BIE)).
The reception hosted in connection with Baku’s being a candidate-city for the “Expo 2025” World Exhibition were attended by well-known public and political figures of Azerbaijan and France, representatives of the diplomatic corps, and other influential persons.