Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Maştağa Mədəniyyət Mərkəzinin yeni binasının açılış mərasimində iştirak edib
06.12.2017Dekabrın 6-da Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Xalq artisti Hacıağa Abbasovun adını daşıyan Maştağa Mədəniyyət Mərkəzinin yeni binasının açılış mərasimində iştirak edib.
Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev Birinci vitse-prezidentə məlumat verib ki, uzun müddətdir istismarda olan əvvəlki bina müasir tələblərə cavab vermirdi. Burada əməkdaşların fəaliyyət göstərməsi və proqramların hazırlanması üçün lazımi şərait yox idi. Buna görə də Maştağa Mədəniyyət Mərkəzi üçün yeni binanın tikilməsi qərara alındı. Qısa vaxtda yüksək keyfiyyətlə inşa olunan bina indi 250 tamaşaçı yerlik zalı və müasir səhnəsi ilə qapılarını sənətsevərlərin üzünə açır.
800 kvadratmetr sahəsi olan Maştağa Mədəniyyət Mərkəzində hazırda kino zalı, heykəltəraşlıq, tətbiqi incəsənət, rəssamlıq, evdarlıq, rəqs dərnəkləri, kompüter və ədəbiyyat otaqları fəaliyyət göstərir. Burada “Azərbaycan filmləri” həftələrinin də keçirilməsi planlaşdırılır.
Əvvəllər Maştağa Mədəniyyət Evi adlanan bu Mərkəzin əsası 1921-ci ildə qoyulub. O dövrdə görkəmli teatr xadimlərinin tamaşaları Bakının bütün kənd və qəsəbələrində olduğu kimi, Maştağada da maraqla qarşılanır, orada yaradılan dram dərnəyinin hazırladığı tamaşalara böyük axın müşahidə olunurdu. Tezliklə bu tamaşaların sorağı Maştağa ilə yanaşı, Bakının digər kəndlərindən - Bilgəh, Nardaran, Buzovna və Mərdəkandan gəlməyə başladı, bununla da əhali arasında geniş mədəni-maarif işlərinə start verildi.
Ötən əsrin 50-ci illərindən başlayaraq bu mədəniyyət evinin fəaliyyəti daha da genişlənib, burada xalq çalğı alətləri ansamblı, həmçinin Poeziya Teatrı yaradılıb. 1980-ci illərdə isə Maştağa Mədəniyyət Evi klassik poeziya həvəskarlarının toplaşdığı əsas məkanlardan birinə çevrilib. Burada yaradılan müxtəlif studiyalarda musiqiçilərin çıxışları əhali arasında böyük populyarlıq qazanıb. O dövrdə burada Üzeyir Hacıbəylinin 100 illiyi münasibətilə “Leyli və Məcnun” əsəri səhnəyə qoyulub. 1987-ci ildən bu mədəniyyət ocağında Kukla Teatrı da fəaliyyət göstərir.
Mədəniyyət Mərkəzində yaradılan şəraitlə tanış olan Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva burada mütəmadi olaraq müxtəlif maraqlı proqramların təşkil edilməsi ilə bağlı tapşırıqlarını verib.

First Vice-president Mehriban Aliyeva attends the inauguration of a new building of the Mashtagha Culture Centre
06.12.2017On December 6, First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva attended the inauguration of a new building of the Mashtagha Culture Centre named after People’s Artist Hajiagha Abbasov.
Minister of Culture and Tourism Abulfas Garayev informed the First Vice-president that the old building, having been in operation for long years, had not met contemporary requirements. There were no conditions for the staff’s work and preparing programmes. Therefore, a decision was taken to construct a new building for the Mashtagha Culture Centre. Constructed in a short span of time, with high quality, the building accommodates a hall for 250 spectators, and a state-of-the-art scene.
At the moment, a cinema hall, sculpture, applied arts, painting, housekeeping, dance study groups, computer and literature rooms are functioning in the Mashtagha Culture Centre, with total area of 800 square metres. It is expected that weeks of “Azerbaijani films” will be held here.
Previously called Mashtagha Culture House, this Centre’s foundation was laid in 1921. At the time, shows by eminent persons of theatre were welcomed with interest in Mashtagha, as in all other villages and settlements of Baku, and shows prepared by the drama circle created there experienced a big influx of people. Soon, tidings of these shows started to be heard, along with Mashtagha, from other villages of Baku, such as Bilgah, Nardaran, Buzovna and Mardakan, and, whereby, wide cultural enlightening works started among the population.
Starting from the 50s of the last century, activities of this culture house have been widened further, and a folk music instruments ensemble, as well as a Poetry Theatre were created here. In the 1980s, the Mashtagha Culture House became one of the main spaces where poetry lovers got together. Performances of musicians in various studios created here gained much popularity among the people. At the time, “Leyli and Majnun” was staged here to mark Uzeir Hajibeyli’s 100 year anniversary. A Puppet Theatre has also been operating here since 1987.
Becoming acquainted with the conditions created in the Culture Centre, Azerbaijan’s First Vice-president Mehriban Aliyeva gave instructions on arranging various interesting programmes here on a regular basis.