Üçüncü Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində Bakıda “Sülh ağacı”nın açılış mərasimi
17.05.2015Mayın 17-də Bakıda Üçüncü Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində “Sülh ağacı”nın açılış mərasimi olub.
Azərbaycanın birinci xanımı, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış edib:
- UNESCO-nun baş direktoru hörmətli xanım İrina Bokova.
BMT-nin baş katibinin ali nümayəndəsi hörmətli cənab Al-Nasser.
Əvvəlcə sizin hamınızı Azərbaycanda salamlamaq istəyirəm. Bu gün bizimlə burada olduğunuz üçün sizə təşəkkürümü bildirirəm. Mən UNESCO-nun baş direktoru xanım İrina Bokovaya və BMT-nin baş katibinin ali nümayəndəsi cənab Al-Nasserə “Sülh ağacı”nın açılış mərasimində bizimlə birlikdə iştirak etdiklərinə görə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Bu abidə UNESCO-nun “Sülh naminə incəsənət xadimi” xanım Hedva Ser tərəfindən yaradılıb. Onun bütün işlərində sülh, tolerantlıq və xeyirxahlıq idealları öz əksini tapır. Mən əziz dostum xanım Serə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm.
Çox şadam ki, bu gözəl incəsənət əsəri paytaxtımızın ən cazibədar yerlərindən olan Bakı Bulvarının bir hissəsinə çevrilib. Sivilizasiyalar və mədəniyyətlərin qovuşuğunda yerləşən Azərbaycan müxtəlif dinlərin, etnik qrupların və mədəniyyətlərin nümayəndələrinin həmişə sülh, əmin-amanlıq, tolerantlıq şəraitində birgə yaşadığı məkanı olub. Bu münasibətlər qarşılıqlı hörmət və anlaşmaya əsaslanır. Əsrlər boyu burada çoxmillətli cəmiyyət formalaşıb və bu gün biz tolerantlığın belə bir dəyərli ənənəsinə malik olmağımızdan qürur hissi duyuruq.
Müasir Azərbaycan beynəlxalq səviyyədə mədəniyyətlərarası dialoqun təbliğinə çox böyük töhfə verir. Bu əhəmiyyətli prosesi təmin etmək məqsədilə ölkəmiz bir çox addımların təşəbbüskarı olub. Azərbaycan Beynəlxalq Humanitar Forum, Dünya Dini Liderlərinin Zirvə Görüşü kimi yüksək səviyyəli tədbirləri təşkil edir. Ötən il Azərbaycanda ilk Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi yaradılıb. Sabah biz hamımız birlikdə III Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun açılışını edəcəyik. Mən ümid edirəm ki, bütün müzakirələr, görüşlər, fikir və ideya mübadiləsi xalqlar, millətlər və ölkələr arasında qarşılıqlı anlaşmanın dərinləşməsinə xidmət edəcək.
Hörmətli dostlar, rəmzi məna daşıyan bu “Sülh ağacı” abidəsi kimi hamımızın torpaqdakı köklərimiz eynidir. Qəti əminəm ki, biz ümumi dünyamızı, sülh və dostluq kimi dəyərləri qorumaq üçün əlimizdən gələni edəcəyik. Bildiyiniz kimi, tarixdə ilk Avropa Oyunlarının açılışı ərəfəsindəyik. Mən fürsətdən istifadə edərək, hamınızı bütün Avropanı sülh və dostluq naminə birləşdirəcək bu tarixi tədbirdə iştirak etməyə dəvət edirəm.
Sizi bir daha salamlamaq istərdim və bütün qonaqlarımıza Azərbaycana “Xoş gəlmisiniz!” deyirəm. Sizə xoş səfər və çoxlu uğurlar arzulayıram. Sağ olun.

Церемония открытия памятника «Дерево мира» в рамках Третьего Всемирного форума по межкультурному диалогу в Баку
17 мая в Баку в рамках Третьего Всемирного форума по межкультурному диалогу состоялась церемония открытия памятника «Дерево мира».
Первая леди Азербайджана, посол доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиева выступила на церемонии:
- Генеральный директор ЮНЕСКО уважаемая госпожа Ирина Бокова.
Верховный представитель генерального секретаря ООН, уважаемый господин аль-Нассер.
Прежде всего, хочу поприветствовать всех вас в Азербайджане. Благодарю вас за то, что сегодня вы находитесь здесь вместе с нами. Хочу выразить признательность генеральному директору ЮНЕСКО госпоже Ирине Боковой и верховному представителю генерального секретаря ООН господину аль-Нассеру за участие вместе с нами в церемонии открытия «Дерева мира». Этот памятник создан «Артистом мира ЮНЕСКО» госпожой Хедвой Сер. Во всех ее работах находят отражение идеалы мира, толерантности и добра. Хочу поблагодарить моего дорогого друга госпожу Сер.
Очень рада, что это прекрасное произведение искусства стало частью одного из самых привлекательных мест нашей столицы – Бакинского бульвара. Азербайджан, расположенный на стыке цивилизаций и культур, всегда являлся пространством, где представители различных религий, этнических групп и культур жили вместе в условиях мира, спокойствия, толерантности. Эти отношения основаны на взаимном уважении и понимании. Веками здесь формировалось многонациональное общество, и сегодня мы ощущаем чувство гордости оттого, что обладаем такой ценной традицией толерантности.
Современный Азербайджан вносит огромный вклад в пропаганду межкультурного диалога на международном уровне. Для обеспечения этого важного процесса наша страна стала инициатором многих шагов. Азербайджан организует такие мероприятия высокого уровня, как Международный гуманитарный форум, Всемирный саммит религиозных лидеров. В прошлом году в Азербайджане был создан первый Международный центр мультикультурализма. Завтра все мы вместе откроем III Всемирный форум по межкультурному диалогу. Надеюсь, что все обсуждения, встречи, обмен мнениями и идеями послужат углублению взаимопонимания между народами, нациями и странами.
Уважаемые друзья, подобно памятнику «Дерево мира», имеющему символический смысл, у всех у нас одинаковые корни. Абсолютно убеждена в том, что мы сделаем все возможное для того, чтобы защитить нашу общую планету, такие ценности, как мир и дружба. Как вам известно, мы находимся в преддверии открытия первых в истории Европейских игр. Пользуясь случаем, приглашаю всех вас принять участие в этом историческом мероприятии, которое объединит всю Европу во имя мира и дружбы.
Хочу еще раз поприветствовать вас и сказать всем нашим гостям: Добро пожаловать в Азербайджан! Желаю вам приятного пребывания и больших успехов. Спасибо.